Yurtdışından Araba Getirtmek Suç mu?

tarafından
85
Yurtdışından Araba Getirtmek Suç mu?

Yurtdışından Araba Getirtmek Suç mu?

Gürcistan’dan Araç Getirtmek

Ucuza Araç Almak

Son zamanlarda özellikle Youtuberların çektikleri videolarla gündeme gelen yurtdışından araba getirmek bir süredir insanların ilgisini çeken bir konu. Özellikle Gürcistan’dan getirilen araçları ülkemizde yollarda görmek mümkün. Bu araçları satın almak elbette ülkemizde satılan araçları satın almaktan çok daha ucuz.

Bilindiği gibi ülkemizde araç satışlarından çok fazla vergi alınmakta. Bu vergilerden bir tanesi de ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi. Bu vergi ile birlikte satın alınan aracın fiyatı bir anda 2 katına çıkıyor. Ek vergilerle birlikte ise 3 katını buluyor. İşte bu yüzden insanlar artık sınır komşumuz olan Gürcistan’dan araç alıp ülkemizde kullanmaya başladılar. Buradan alınan araçlar 2 yıl süre ile ülkemizde kullanılabiliyor. Üstelik herhangi bir Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmiyor ve araç muayeneye sokulmuyor. Ancak 2 yıl dolduğunda aracın Gürcistan sınırından içeri girip tekrar ülkemize sokulması gerekiyor. Bu şekilde bir 2 yıl daha ülkemizde kullanılabiliyor.

Yurtdışından Araba Getirtmek Suç mu?

Yurtdışından Araba Getirtmek Suç mu?

Ancak burada atlanmaması gereken nokta ise bu durumun aslında suç olduğu. Bu araçları ülkemizde kullanabilmek için yabancı pasaportunuzun da bulunması gerekiyor. Eğer bir başka ülkeye ait yabancı pasaportunuz yoksa bu durum sizin için de suç teşkil eden bir durum. Gürcistan’daki satıcılar bu durumun herhangi bir suç teşkil etmediğini size söyleyip sizi kandırmaktalar.

Bir önceki yazımız olan Katarakt Nedir? başlıklı makalemizde Katarak ameliyatı nasıl yapılır, Katarakt ameliyatı izle ve Katarakt nedir hakkında bilgiler verilmektedir.