Youtuberlara Vergi Şoku

tarafından
97
Youtuberlara Vergi Şoku

Youtuberlara Vergi Şoku

Youtuberlar da Vergi Mükellefi Olacak

Ticaret Varsa Vergi Alınmalı mı?

Bilindiği gibi son zamanların en önemli mesleklerinden bir tanesi de Youtuberlık oldu. Meslek diyorum çünkü insanlar artık Youtube üzerinden ciddi paralar kazanıp bunu bir meslek olarak yapmaya başladılar. Ülkemizde de bu işten büyük paralar kazanan Youtuberlar var. Bu Youtuberların çoğu geçtiğimiz günlerde Youtube üzerinden ne kadar para kazandıkları ile ilgili videolar çekmişlerdi.

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanıyorum isimli bu videolarda herkes ne kadar para kazandığını gayet doğal ama bir o kadar da saf bir şekilde anlatıyordu. Ancak bu durum biraz geri tepti. Pek çok insan zor şartlarda çalışıp paralar kazanırken ve üzerine bir de vergi öderken Youtuberların oturdukları yerden bu kadar büyük paralar kazanmaları ve bir de vergi ödememeleri devletin de dikkatini çekti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada isterse sanal ister gerçek olsun ortada bir ticaret varsa ve bu ticaret süreklilik arz ediyorsa o zaman insanlar vergilerini ödemek zorundalar dedi. Bu açıklamadan daha öncesinde de Maliye Bakanlığı’nın bununla ilgi çalışmalara başladığı biliniyordu. Bu durum kulaklarına ulaşan Youtuberlar bu sefer de vergi ödemelerinin saçma olduğuna dair videoları çekmeye başladılar. Hatta bazı videolarda çok kazanmadıklarını, yanlış anlaşıldıklarını dahi anlatanlar oldu.

İlerleyen günlerde konu ile ilgili olarak kapsamlı bir açıklamanın da yapılması bekleniyor. İşin teknik kısmı ve bu verginin Youtuberlardan nasıl tahsil edileceği konusu henüz bilinmiyor.

Bir önceki yazımız olan Murat Özün İnsanları Uyandırmaya Çalışıyor başlıklı makalemizde Almanya’da Çalışan Asgari Ücretli Neler Alabiliyor?, Murat Özün kimdir? ve Türk ve Almanlar Arasındaki Satın Alma Gücü hakkında bilgiler verilmektedir.