Youtube’dan Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

tarafından
57
Youtube’dan Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

Youtube’dan Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

Video çekip Youtube üzerinden yayınlamak artık herkesin kolaylıkla yaptığı bir uygulama. Çektiğiniz videoyu bir iki tıklama ile anında Youtube üzerinden yayınlayabiliyorsunuz. Ancak bu yöntem yavaş yavaş demode olmaya başladı. Çünkü artık canlı yayınlar insanların çok daha ilgisini çekiyor. Bunun sebebi ise insanlar izledikleri canlı yayına direkt olarak yorumlarıyla katılabiliyorlar. Youtube üzerinden canlı yapmak da elbette kolay. Özellikle mobil cihazlar üzerinden artık tek tuşa basarak canlı yayını başlatabiliyorsunuz. Peki, daha komplike yayınlar yapmak için ne yapılmalı? Örneğin yayın sırasında kamera açılarını değiştirmek ya da bilgisayarınızın ekranındaki bir görüntüyü insanların da görmesini sağlamak gibi pek çok özelliği canlı yayın sırasında kullanabilirsiniz.

Youtube Üzerinden Canlı Yayın Yapmak Zor mu?

Youtube üzerinden canlı yayın yapmak için ihtiyacınız olan programın adı Open Broadcaster Software. Kısa OBS olarak bilinen bu yazılım canlı video yayınlarınızı hem çok esnek bir hale getiriyor hem de yayınlarınızı takılmalara karşı da kalite anlamında optimize etmenizi sağlıyor.

Youtube’dan Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

Youtube’dan Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

Youtube Üzerinden Nasıl Canlı Yayın Yapabilirim?

Open Broadcaster Software ücretsiz olarak dağıtılan bir yazılım. Yazılımı kurup çalıştırdığınız zaman Türkçe olması dolayısıyla da çok zorlanmayacaksınız. Eğer farklı kameralarınız varsa uygulama üzerinden bu kameraları tanıtarak yayın devam ederken kameralar arası geçiş işlemini de kendiniz yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın ekranını da kamera olarak tanıttığınız için dilerseniz bilgisayar ekranını da izleyicilere canlı yayın sırasında açabilirsiniz. Yayınlarınızla ilgili optimum ayarları bulduktan sonra bu ayarları kaydedip her yayın öncesinde yükleyerek her yayında aynı ayarları kullanmanız da mümkün. OBS yazılımını https://obsproject.com/tr adresinden indirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gigabyte Anakartlarda BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde bios update nasıl yapılır?, Gigabyte BIOS güncelleme 2018 ve gigabyte q-flash BIOS update hakkında bilgiler verilmektedir.