Youtube’a Yüklenen İlk Video

tarafından
95
Youtube’a Yüklenen İlk Video

Youtube’a Yüklenen İlk Video

Hayvanat Bahçesindeki Ben

Jawed Karim’in Yüklediği Video

Youtube 13 yaşına girdi. Dünyanın her köşesinden insanların videolar izlediği ve milyonlarca insanın da ekledikleri videolar sayesinde para kazandıkları Youtube 13 yılı geride bıraktı. Peki, Youtube yüklenen ilk videoyu kaç kişi biliyor? Ya da siz daha önce bu videoyu izlediniz mi?

Youtube’un kurucuları arasında yer alan Jawed Karim’in Youtube üzerinde yüklediği ilk video 18 saniye uzunluğunda ve 23 Nisan 2005 tarihinde eklemiş. Videoda Jawed Karim’in bir hayvanat bahçesinde fillerin önünde dururken kısa bir konuşma yaptığı görülüyor. Zamanın vasat sayılabilecek telefon kamerası ile çekilmiş olan video 13 yıl içinde tam 48 milyon defa izlenmiş. Bu videonun Youtube’a şimdi eklendiğini düşündüğümüzde acaba bu kadar izlenme alır mıydı bilinmez.

Youtube ilk kurulduğunda amacı şu anki amacından tamamen uzaktı. İlk başlarda insanların kendi çektikleri videoları Youtube’a ekleyerek yeni arkadaşlar edinmeleri amaçlanmıştı. Bu durum bir süre de böyle devam etti. Ancak aynı dönemlerde Facebook’un da ortaya çıkması tüm ilginin o tarafa kaymasına sebep oldu. Zira oldukça yavaş sayılabilecek bir internet hızında video çekip Youtube’a yükleme zahmetine katlanmaktansa Facebook üzerinden yeni arkadaşlar edinmek insanlara çok daha kolay gelmişti. Youtube ise insanları kendilerine ait kanallar açtıkları ve bu kanallar üzerinden kendi televizyonları gibi yayın yaptıkları bir yer oldu. İlginizi çekmesi bakımından kendi kanalını açmış Murat Özün ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

2016 yılında Google’ın Youtube satın almasıyla Youtube ilk baştaki amacından da tamamen uzaklaşmış oldu. Youtube’a eklenen ilk video olma özelliğini taşıyan Jawed Karim’in videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Spor Araban mı Var, Derdin Var başlıklı makalemizde Spor Araban mı Var Derdin Var, Spor Arabası Olan İnsanların Dertleri ve Türkiye’de Spor Arabaya Binilir mi? hakkında bilgiler verilmektedir.