Youtube Üzerinden Adsense Almak

tarafından
76
Youtube Üzerinden Adsense Almak

Youtube Üzerinden Adsense Almak

Youtube İçin Adsense Kriterleri Nelerdir?

Youtube Üzerinden Adsense Nasıl Alınır?

Youtube üzerinden video yayınlayıp para kazanmayı amaçlayanlar için önlerinde yerine getirmeleri icap eden birkaç adım bulunuyor. Bu adımlar yerine getirilmediği taktirde ise videolardan para kazanma işlemi tam anlamıyla başlamamış oluyor. Bu işlemlerden bir tanesi de Youtube üzerinden adsense almak.

Bilindiği gibi Adsense, Google’ın site sahiplerine sunduğu bir reklam sistemi. Eğer bir web sayfanız varsa ve bu sayfa üzerinde reklam yayınlayarak para kazanmak istiyorsanız Google Adsense’e üye olabiliyorsunuz. Ancak başvurunuzun kabul olması için sahip olduğunuz web sayfasının içerik anlamında Google’ın istediği kriterleri karşılıyor olması gerekiyor. Bir başka değişle yeterince içeriği olmayan, müstehcen içerikli olmayan, en az 6 aylık geçmişi olan ve günlük ziyaretçi sayısı belirli bir adedin üzerinde olan sitelere reklam yayınlama ve bu reklamlardan para kazanma hakkı veriliyor.

Aynı durum Youtube üzerinden Adsense almak için de geçerli. Fakat Youtube kanalları için belirlenmiş olan kriterler daha sade. Bunların en başında kanalınızın içeriği geliyor. Youtube üzerinden Adsense almak için başvuruda bulunmadan önce kesinlikle kanalınızda bir ya da birkaç video yüklü olması ve bu videoların telif haklarını ihlal etmiyor olması gerekmekte. Eğer ihlal eden videoların yüklü olduğunu düşünüyorsanız başvurudan önce kesinlikle kaldırmalısınız. Bazen sadece bir defa başvuru hakkınız oluyor. Başvurunuz ya kanalınızın gelişmesi için beklemeye alınıyor ya da reddediliyor.

Pek çok insan web sayfalarında reklam yayınlamak için direkt olarak Youtube üzerinden bir kanal açıp Adsense başvurusunda bulunuyorlar. Bunun sebebi ise Youtube üzerinden Adsense’in daha kolay alınabilmesi. Buradan alınan Adsense üyeliği size ait web sayfalarında da kullanılabiliyor.
Youtube üzerinden Adsense almak kolay olsa bile unutulmaması gereken bir nokta var. Youtube’a video çekip yayınladığınız andan itibaren bu videolardan para kazanmaya başlayamıyorsunuz. Videonuzun ayarlar kısmında bulunan “bu videodan para kazan” seçeneğini aktif etseniz bile para kazanmanız biraz zaman alıyor. Geçtiğimiz yıl Youtube’un yaptığı bir değişiklik yüzünden Youtube üzerindeki reklamlardan para kazanabilmek için yayında olan bütün videolarınızın toplam izlenme adedinin 10 Bin sınırını aşmış olması gerekiyor. Bu sınırın altındaysanız videolarınızda reklamlar görünmeye devam ediyor ancak herhangi bir ücret kazanamıyorsunuz.

Youtube üzerinden anında para kazanmayı hedefleyen kişiler için bu durum elbette hoş olmadı. Youtube üzerinden Adsense alındığında ve 10 Bin izlenme barajını geçtiğinizde tarayıcınıza yükleyeceğiniz bir Adsense araç çubuğu ile anlık kazançlarınızı buradan takip etmeniz mümkün olacak.

Bir önceki yazımız olan Facebook Telefon Numaralarınızı Neden Kaydediyor? başlıklı makalemizde Facebook bilgi çalıyor mu?, Facebook Telefon Numaralarınızı Neden Kaydediyor? ve Facebook Verilerinizi Paylaşır mı? hakkında bilgiler verilmektedir.