Yavaşlayan Android Telefonları Hızlandırma

tarafından
50
Yavaşlayan Android Telefonları Hızlandırma

Yavaşlayan Android Telefonları Hızlandırma

Yavaşlayan telefonlar zaman zaman büyük sorunlar yaratmakta. Zaman zaman denilmesinin sebebi ise bazen düzgün şekilde çalışırken bazen de arka tarafta çalışmaya başlayan uygulamalar yüzünden telefonun yavaşlaması. Bu durum bazen telefonunuz çaldığınızda bir türlü açamamanıza bazen de bir uygulamayı çalıştırmaya kalktığınızda uzun süre beklemenize sebep olur. Elbette sıkıcı bir şekilde dilediğiniz zaman dilediğinizi yapamamanız bir süre sonra sizi inanılmaz derecede kızdıracaktır. Bununla birlikte çalan telefona zamanında cevap verememeniz ya da internet üzerinden size gelen bir mesaja zamanında cevap yazamamanız aynı zamanda sizi oldukça güç duruma da sokacaktır. Hatta çoğu zaman karşınızdaki kişiler bunu bilinçli olarak yaptığınızı dahi düşünebilirler. Bunun için güzel ve hızlı bir şekilde çalışan telefona her zaman için ihtiyacınız olacaktır.

Android Telefonum Yavaşladı. Ne Yapmam Lazım?

Bunun için elbette çok çeşitli yöntemler var. Bu yöntemler sizin uygulayabileceğiniz yöntemlerin dışında çeşitli uygulamalar yükleyerek de bu uygulamalar sayesinde uygulayabileceğiniz yöntemler. Bu yöntemlerin ilk başında telefonunuza yeteri kadar önem vermeniz gerekiyor. Yani telefonunuz sadece konuşacağınız, internete gireceğiniz ya da başkalarıyla mesajlaşacağınız zaman aklınıza gelmesin. Bunun için birinci madde Android işletim sisteminin güncel olması. Bilindiği gibi Android işletim sistemi sürekli olarak güncellenmekte. Her güncellemede yeni özellikler ve yeni güvenlik önemleri ile gelen bu işletim sisteminin güncel olması son derece önem taşıyor. Eğer telefonunuzda güncellemeler kapalı ise bu açın.

Yavaşlayan Android Telefonları Hızlandırma

Yavaşlayan Android Telefonları Hızlandırma

Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Eğer telefonunuza zamanında yüklediğiniz ama bir ya da iki defa kullanıp bıraktığınız uygulamalar varsa bu uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. Bununla birlikte aynı şekilde telefon rehberinizde bulunan ve işinize yaramayacağını düşündüğünüz kişileri de rehberden silebilirsiniz. Bu uygulama ve kişiler telefonunuzun yavaşlamasına sebep olan duvarı oluşturan taşlardan bir tanesidir. Uygulamaların çoğu siz farkında olmadan arka planda çalışabileceği için telefonunuzun yavaşlamasına da sebep olacaktır.

Geçici Ön Belleği Temizleyin

Android cihazlarınızda ön bellek için ayrılmış bölüm sürekli olarak doludur. Cihazınıza bir uygulama ya da oyun yüklerken bu ön bellek dolar ancak işlem bittiği zaman bilgisayarlardaki RAM’lerde olduğu gibi temizlenmez. Bu yüzden ön belleğin dolu olması telefonunuzun yavaş çalışmasına sebep olacaktır. Ön bellek ve geçici dosyaları kendiniz silmek durumundasınız.

Telefonunuzun Ana Ekranını Boş Tutun

Telefonunuzda bulunan ekran kilidini açtıktan sonra karşınıza çıkan ekranda bulunan gereksiz simgeleri silin. Bu simgeler bu ekrana her döndüğünüzde baştan yüklenirler. Bu da telefonunuzun çalışmasını ve menüler arasındaki geçişini yavaşlatır. Bu yüzden gereksiz simgelerin bu ekranda yer kaplamasına engel olun. Bununla birlikte hareketli duvar kağıtları kullanmak da telefonu yavaşlatacaktır.

Antivirüs Yazılımı Kullanın

Her ne kadar Android işletim sisteminin güvenlik özellikleri sizin yeterli olsa da telefonunuza bir antivirüs uygulaması yüklemeniz telefonunuzun hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır. Bu noktada güvenlik=performans olduğunu unutmamak gerek.

Bir önceki yazımız olan Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü başlıklı makalemizde ani fps düşmesi cs go, laptop ani fps düşüşleri ve oyunlarda ani fps düşmesi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.