Yan Sanayi Şarj Cihazları Kullanmak Güvenli mi?

tarafından
30
Yan Sanayi Şarj Cihazları Kullanmak Güvenli mi?

Yan Sanayi Şarj Cihazları Kullanmak Güvenli mi?

Cep telefonları artık insan hayatının vazgeçilmezleri arasındaki yerlerini aldılar. Artık insanlar gün içinde her tülü işlerini cep telefonlarıyla yapmaktalar. Bu da telefonların şarjlarının kısa sürede bitmesine sebep oluyor. Bazın insanlar eğer imkanları varsa gün içinde telefonlarını sürekli olarak şarjda tutuyorlar. İmkânı olmayanlar ise buldukları en uygun zamanda telefonlarını şarj etmenin yollarını aramaktalar. Görüldüğü gibi şarj etmek de son derece önemli. Peki, telefonlarımızı şarj ederken yeterli ilgiyi gösteriyor muyuz? 5 Bin liralık bir telefona yan sanayi bir şarj aleti bağlamak ne kadar güvenli? Yan sanayi şarj cihazları kullanmak güvenli mi?

Çakma Şarj Aletleri Zararlı mı?

Özellikle ikinci el piyasası sıfır telefonların pahalı olmasından dolayı her zaman için daha hareketli. Ancak ikinci el telefon satan yerler de bu işten maksimum kazanç sağlama peşindeler. Bu yüzden cep telefonu satın alırken tüm kutu içeriği ile birlikte isteyen ikinci el satıcılar, aynı telefonu başkasına satacakları zaman telefonu ayrı şarj cihazını ayrı fiyata satmak istiyorlar. Bu da telefonu satın alan kişinin 100 liraya satılan telefonun orijinal şarjı yerine ikinci el satılan 15-20 liralık şarjı satın almasına sebep olmakta. Bu yüzden yan sanayi şarj aletleri orijinal telefonlarla birlikte kullanılmakta.

Orijinal ve Gerçek Şarj Cihazları

Orijinal ve Gerçek Şarj Cihazları

Yan Sanayi Şarj Cihazları Telefonları Bozar mı?

Yan sanayi şarj aletlerinin telefonları kolayca bozduğu kanıtlanmış bir gerçek. Genellikle Çin üretimi olan yan sanayi ya da halk arasındaki adıyla çakma şarj cihazları dış görünüş olarak orijinallerinin birebir kopyası olarak üretilmekteler. Ancak aynı şeyi bu cihazların içi için söylemek mümkün değildir. Orijinal şarj cihazlarının iç kısımlarında son derece kaliteli malzemeler kullanırken yan sanayi de bu malzemeler son derece adidir. Aynı şekilde orijinal bir şarj aletinin içi muntazam şekilde yerleştirilmiştir ve hiçbir boş alan bulunmamaktadır. Ancak diğer taraftan yan sanayi de bu durum yine baştan savma şekildedir.

Yanmış Bir Şarj Cihazı

Yanmış Bir Şarj Cihazı

Yan sanayi şarj cihazları Çin’den toplu bir şekilde alınarak iç piyasaya sürülür. Bu cihazlar Çin’de sipariş üzerine üretilmektedir. Bir başka deyişle Türkiye’den bir firma bu şarj cihazlarından 3000 ila 5000 adet sipariş verir. Bu siparişler hızlı bir şekilde üretilip paketlendiği için çalışıp çalışmadığı test edilmez. Bu yüzden paketinden çıkardığınız anda bozuk bir şarj aleti ile karşılaşabilirsiniz.

Yan sanayi şarj cihazları kullanmak doğru değildir. Telefonunuzun şarj olurken aşırı şekilde ısınmasına sebep olur. Aynı zamanda uzun vadede bataryanın şişmesine de sebep olur. Ara sıra telefonunuzun bataryasını çıkarıp kontrol etmiyorsanız bu durumu anlamanız zorlaşacaktır. Eğer gözden kaçırırsanız bataryanız bir süre sonra patlar. Batarya patlamaları en çok rastlanan olaydır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü başlıklı makalemizde ani fps düşmesi cs go, laptop ani fps düşüşleri ve oyunlarda ani fps düşmesi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.