WordPress Yazı Editörü Kaybolma Sorunu ve Çözümü

tarafından
163
WordPress Yazı Editörü Kaybolma Sorunu ve Çözümü

WordPress Yazı Editörü Kaybolma Sorunu ve Çözümü

Sitenize ya da bloğunuza çok sık yazı girişi yapıyorsunuz. Yine aklınıza çok iyi bir konu geldi ve bilgisayarınızın başına geçtiniz. WordPress’i açtınız tam yazıya başlayacaksınız ama o da ne? Yazı yazdığınız ekran gözünüze biraz garip geldi. WordPress yazı editörü kaybolmuş. Bu sorunu halletmeden yeni bir yazı girmenin de fazla mantığı yok gibi. WordPress yazı editörü kaybolma sorunu yaşıyorsunuz. Peki, bu sorunu nasıl düzeltebilirsiniz. İşte bu konuda size birkaç öneri.

Öncelikle bu sorunun neden kaynaklandığını bulamak gerekiyor. Sorunu bulduğumuz anda çözümü de otomatik olarak bulmuş olacağız.

Wp-Config.php Dosyasını Kontrol Etmek

WordPress yazı editörü kaybolma sorunu bazı durumlarda Wp-Config.php dosyasından kaynaklanan bir sorun yüzünden meydana geliyor. Böyle durumlarda ilk olarak aşağıdaki kodu FTP üzerinde bulunan Wp-Config.php dosyasının içine yapıştırmanız gerekiyor. Ancak bu işlemi yapmadan önce mevcut olan Wp-Config.php dosyanızın bir yedeğini alın. Aşağıdaki kodları ekledikten sonra yazı ekleme ekranına gelerek editörün düzelip düzelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer düzelmemişse sorun bundan kaynaklı değildir. Bu yüzden eski Wp-Config.php dosyanızı FTP üzerine geri yükleyebilirsiniz.

define( ‘CONCATENATE_SCRIPTS’, false );
define( ‘COMPRESS_SCRIPTS’, false );
define( ‘SCRIPT_DEBUG’, true );

Wordpress Yazı Editörü Kaybolma Sorunu ve Çözümü

WordPress Yazı Editörü Kaybolma Sorunu ve Çözümü

Görsel Metin Editörü Kullanma Seçeneği

Profil kısmında bulunan Kişisel Tercihler seçeneği altındaki Görsel Metin Editörü Kullanma seçeneği bazı durumlarda farkında olmadan işaretlenebiliyor. Bu durum daha çok WordPress’in özelliklerini keşfetmeye çalışan kullanıcıların bu seçeneğin ne işe yaradığını bilmedikleri için işaretlemelerinden kaynaklanıyor. Bu seçeneği kontrol edip işaretli olmadığından emin olunuz.

Eklentileri Kontrol Edin

WordPress yazı editörü kaybolma sorunu oluşmasına en çok sebep olanlar ise eklenen eklentiler. Eklentilerin meydana getirdiği hatalar aynı zamanda sinsi hatalar olarak da bilinmekte. Bir başka deyişle eklentiyi yüklediğinizde ortada hiçbir sorun olmuyor. Ancak WordPress’i güncellediğiniz anda bu sorun ortaya çıkıyor. Doğal olarak en son eklediğiniz eklentilerin neler olduğunu bilseniz dahi sorunun o eklentilerden kaynaklandığını anlayabilmeniz imkânsız. Bu noktada yapmanız gereken basit ama vakit alan bir seçenek var.

Yüklü eklentilerinizin hepsini pasif hale getirip teker teker aktif etmeniz gerekiyor. Bir eklentiyi aktif ettikten sonra da yazı yazma ekranını açıp editörün düzgün bir şekilde görüntülenip görüntülenmediğini kontrol etmeniz gerek. Bu sayede sorunun hangi eklentiden kaynaklandığını bulabilir ve ona göre hareket edebilirsiniz. Ya eklentiyi kaldırırsınız ya da güncelleştirmesi bulunuyorsa güncelleştirirsiniz. Ancak bazı durumlarda birden fazla eklentinin de editörü kaybetmesi görülebilir. Bu sefer eklentileri 2’şer defa kontrol etmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Telefonun Mu Isınıyor? İşte Muhteşem Çözümü! başlıklı makalemizde ısınan telefon için çözümler, telefon ısınmasına karşı çözüm ve telefon neden ısınır hakkında bilgiler verilmektedir.