WordPress Sitelerinizi Yerelleştirmenizin 3 Faydası

tarafından
54
WordPress Sitelerinizi Yerelleştirmenizin 3 Faydası

Yerelleştirme Nedir?

Yerelleştirme bir ürünün, fikirin veya dünya görüşünün başka dillere başka kültürlere aktarılırken doğruluğunu sağlamak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Yerelleştirme nedir yazısında detaylı bilgileri bulacaksınız.

Yerelleştirmenin en önemli faydalarından örnek verecek olursak eğer bir ürün satıyorsanız ulaşacağınız insan sayısı çok daha fazla olacaktır. Veya bir tanıtım yapmak istiyorsanız arzuladığınızdan daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Yerelleştirme çalışmaları sayesinde ülkeniz dışındaki insanların da dikkatlerini çekmiş olacaksınız. Birçok faydasını görebileceğiniz yerelleştirmenin en çok rastlanan 3 faydasını aşağıdan okuyabilirsiniz!

1- Daha fazla ziyaretçi

Her gün interneti milyarlarca insan kullanıyor. Bunların yüzde kaçı sizi ziyaret ediyor düşündünüz mü? Eğer web sitenizde sadece kendi diliniz de yayın yapıyorsanız sitenizin ziyaretçi sayısının şimdiki oranlarını aşması zor olacaktır. Yerelleştirme sayesinde denizaşırı ülkelerde ki internet kullanıcılarına uzaklığınızın hiçbir önemi olmadan ulaşabilirsiniz.

Ulaşmak istediğiniz kitlenizi belirleyebilir, o kitlelere yönelik içerikler hazırlayarak doğru yayın anlayışından şaşmadan en önemlisi profesyonel bir tercüme bürosuyla sürdürdüğünüz ortak çalışmayla yerelleştirdiğiniz sitenizin trafiğini önemli ölçüde arttırarak daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanı elde edebilirsiniz.

hedeftercume.com müşterinin web sitelerini çevirdikten sonra ve arama motorlarıyla uyumlu hale gelmelerinin ardından beklediklerinden yüksek geri dönüşüm aldıklarını belirtiyor.

2- Arama motorları sitenize saygı duysun!

Rakiplerinize kıyasla yerelleştirme sayesinde siz daha fazla insana ulaşabiliyor olacaksınız bundan daha önce bahsetmiştik peki ya bunun faydası ne olacak? Sitenizin trafiğinin yüksek oluşu, içeriklerinizin orijinalliği ve doğru yapılan yerelleştirme çevirisi sayesinde Google gibi arama motorları sizin sitenize vermiş olduğunuz emeği görmezden gelmeyerek sitenizi üst sıralara taşıyacaktır.

Bu durum da eğer bir e-ticaret siteniz varsa daha fazla müşteriye ulaşmış olacaksınız ve daha fazla ürün satarak ekonomik durumunuzu çok daha iyi yerlere getirebileceksiniz. Ürün satmıyor olabilirsiniz bu durumda da sayfanıza yerleştireceğiniz doğru reklamlarla ek gelir elde edebilmiş olacaksınız.

3- Daha fazla müşteri

Müşterilerinizle temel düzeyde, kültürlerinin bilincinde olarak iletişim kurarsanız müşterilerinizin güvenini kazanmış olursunuz. Yapılan araştırmalara göre internetten alışveriş yapanların %83’ü doğru tercümesi yapılmayan sitelerden alışveriş yapmaya korkuyorlar ve bu kitlenin %58’i bu tarz da hizmet veren şirketlerden alışveriş yapmadıklarını belirtiyor.

Yerelleştirmeyle farklı ulusların pazarında yerinizi alarak müşteri portföyünüzü arttırabilirsiniz. Böylelikle daha çok kar elde etmiş olursunuz ve markanızın bilinirliğinde de yükseliş olacaktır. Pazar araştırması, insan davranışları ve yerel rakiplerinizi araştırarak kendi standartlarınızı oluştursunuz. Daha önce de dediğimiz gibi kültürlerinin bilincinde olarak markanızı müşterilere içlerinden biriymiş gibi yansıtmanız güvenilirliğinizi arttırmış olacaktır.

Yerelleştirme yaptırmaya karar verdiyseniz sitenizin tasarımının da yerelleştirmeye uygun olması gerektiğini unutmamanız gerekmektedir. Kullandığınız görseller, semboller yerelleştirme yaptırdığınız ülkenin kültürel değerlerine aykırı bir durum oluşturmamalıdır. Aynı zamanda tercüme edilecek kelimelerin de boyutları değişecek olacağı için aksi bir durumla karşılaşmamak için gerekli testleri önceden yaptırıp sayfa tasarımınızı çevirilere uygun hale getirmelisiniz.

Şirketinizin yerel ve küresel pazarda altyapısını sağlam kurmak istiyorsanız uzmanlarla çalışarak yerelleştirme yapmalısınız.

Çevirilecek olan metinin her yönden adaptasyonu yapıldıktan sonra uygun bir şekilde çevirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden iş birliği yaptığınız tercüme bürosu büyük önem taşımaktadır. Kaş yaparken göz çıkarmamak için profesyonel bir tercüme bürosuyla çalışmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bir önceki yazımız olan WordPress Aşırı RAM Kullanma Sorunu ve Çözümü başlıklı makalemizde wordpress aşırı RAM kullanıyor, WordPress RAM sınıra dayanıyor ve WordPress RAM sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.