WordPress Çift Başlık Sorunun Nasıl Çözülür?

tarafından
33
WordPress Çift Başlık Sorunun Nasıl Çözülür?

WordPress Çift Başlık Sorunun Nasıl Çözülür?

WordPress çift başlık sorunu özellikle web sayfası sahibi olanların sıklıkla canlarını sıkan bir sorun. Ortaya çıktığı andan itibaren tüm yazılarınızın başlıklarının Google gibi arama motorları üzerinde yan yana ikişer defa gösteren bu hata gereksiz şekilde ortaya hiç de hoş olmayan bir görüntü çıkarıyor. Eğer yazı başlıklarınız da biraz uzunsa bu durum iki satıra inen ve birbirini tekrar eden bir satırın ortaya çıkmasına sebep olmakta.

WordPress çift başlık

WordPress Çift Başlık Sorununun Sebebi

WordPress üzerinde meydana gelen sorunların büyük bir kısmı kullanılan eklentilerden kaynaklanmakta. Bu sebepten dolayı ilk olarak kurduğunuz eklentileri kontrol etmenizde fayda var. Eğer bu sorunu erken fark ettiyseniz sorun muhtemelen en son yüklediğiniz eklentilerden kaynaklanmakta. Ancak bu sorun uzun süreden beri var ve siz düzeltmeye üşendiyseniz o zaman hangi eklentinin bu soruna sebep olduğu konusunda biraz araştırma yapıp zaman harcamanız gerekecek. Zira bunu bulmanın yolu tüm eklentileri sırasıyla iptal edip teker teker aktif hale getirmek. Ancak buradaki asıl sorun, hata arama motorları üzerinde görüldüğü için arama motorunun sayfalarınızı indekslemesi gerekmekte. Bu gerçekten uzun zaman alacak olan bir süreç.

WordPress tema düzenle

WordPress Çift Başlık Sorununun Çözümü

Eğer sitenizde kullandığınız tema Admin paneli üzerinden dosyaları düzenlemeye olanak tanıyorsa o zaman Admin paneli üzerinden bu hatanın giderilmesi için bir yol izlemek mümkün. WordPress çift başlık sorunu çözümü için önce admin panelinize giriş yaptıktan sonra Görünüm seçeneği altında bulunan Düzenleyici kısmına giriş yapın. Ekranın sağ tarafında uzunca bir dosya listesi göreceksiniz. Bu listede bulunan “Tema Üst Bölümü header.php” başlığına tıklayın. Ekranın ortası kısmında sayfa açılacak ve sayfa kodlarını göreceksiniz. Bu kodlar arasında <title></title> kısmını bulun ve bu iki title yazısının arasına <?php wp_title(“);?> kodunu yapıştırın. Yani kodun tamamı şu şekilde görünmeli <title><?php wp_title(“);?></title>

Değişiklik işlemini yaptıktan sonra ekranın sol alt tarafından bulunan Dosyayı Güncelle butonuna tıklayarak kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz. WordPress çift başlık sorunu çözümü bu kadar basit. Artık tek yapmanız gereken Google ve diğer arama motorlarının sitenize gelerek indeksleme işlemi yapmasını beklemek. Bu işlem sırasında biraz sabırlı olmakta fayda var. Çünkü başta Google olmak üzere arama motorlarına ait botların sitenize gelip indeksleme yapma işlemleri bir hafta gibi bir süreyi bulabilir. Bu yüzden hemen bu çözümün çalışmadığı sonucuna kapılıp kodları üzerinde yaptığınız değişiklikleri geri almayın.

Bir önceki yazımız olan Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü başlıklı makalemizde ani fps düşmesi cs go, laptop ani fps düşüşleri ve oyunlarda ani fps düşmesi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.