Windows 10 Desktop Erişilemiyor Hatası ve Çözümü

tarafından
154
Windows 10 Desktop Erişilemiyor Hatası ve Çözümü

Windows 10 Desktop Erişilemiyor Hatası ve Çözümü

Nisan ayında yayınlanan en son Windows 10 güncellemesi ortaya çıkarttığı hatalar ile Microsoft’un şu anda piyasaya sürdüğü güncelleştirmeler arasında efsane güncelleştirme olarak anılmaya başlandı. Bu güncelleştirmeyi yükleyenler her geçen gün farklı hatalarla karşılaşmaktalar. Bu hataların pek çoğunun neden meydana geldiği anlaşılamadığı gibi bu sebepten dolayı bir çözümü de bulunamıyor. Microsoft bununla ilgili sürekli olarak güncelleme çıkarmaya devam ediyor. Ama pek çok kişi bu güncellemelerin yüklendiğinden haberdar olmuyor çünkü bu durum ana güncelleme gibi size sorularak yapılmıyor. Microsoft bu konuda zararın neresinden dönülse kardır hesabı bu ek güncelleştirmeler gizli bir şekilde yapılmakta. Bilgisayarınızın güncelleme geçmişini görüntülediğinizde son bir iki ay içinde bilgisayarınıza ne kadar fazla ek güncelleme indirildiğini görebilirsiniz.  Nisan ayı güncelleştirmesi sonrası en çok ortaya çıkan hatalardan bir tanesi de Windows 10 Desktop erişilemiyor hatası. Bu hata adından da anlaşıldığı gibi masaüstü ile ilgili bir hata.

Windows 10 Masaüstü Simgeleri Kayboldu

Windows desktop erişilemiyor hatası sanıldığı gibi masaüstünün açılmasıyla ilgili bir hata değil. Masaüstü açılmakta fakat masaüstünde herhangi bir simge gözükmemekte. Mouse ile ekranın üzerinde rastgele tıkladığınız anda da desktop erişilemiyor şeklinde ekrana bir mesaj geliyor. Bu durum gerçekten sinir bozucu bir durum. Hatanın ortaya çıkmasıyla birlikte bu hataya neyin sebep olduğu da araştırılmaya başlandı ve çok geçmeden sorunun kaynağı neyse ki bulundu.

Windows 10 ve Avast Tehlikesi

Microsoft’un Windows 10 desktop erişilemiyor hatası ile ilgili olarak yaptığı çalışmaların sonuçları da çok kısa bir süre içerisinde alındı. Bilgisayarlarında Avast Antivirüs uygulaması yüklü olanlar bu sorunlar karşılaşan kişiler. Ancak asıl sorun şu ki bilgisayarınızdan Avast’ı kaldırsanız dahi bu sorun tıpkı bir virüs gibi bilgisayarınıza giriş oluyor. Bu yüzden Avast’ı kaldırdıktan sonra yapılması gereken birkaç adım mevcut. Avast’ı kaldırmadan önce bilgisayarınızı sistem geri yükleme kullanarak geçmiş bir tarihe yüklemeyi deneyin. Eğer yükleyebiliyorsanız Avast’ı bilgisayarınızı sistem geri yükleme kullanarak geçmiş bir tarihe aldıktan sonra kaldırın. Çünkü bu sorunun çıkması Avast’ın kendi veritabanı güncellediği bir tarihle alakalı. Bu güncellemeden öncesine alabilirseniz Avast’ı kaldırdığınızda hiçbir sorun olmayacaktır. Ancak sistem geri yükleme sisteminizde ayarlanmamışsa o zaman direkt olarak Avast’ı kaldırma seçeneğini deneyebilirsiniz. Bu seçenek zaman zaman çalışsa da işe yaramayan kişiler de mevcut. Avast ise bu konuda ilgili güncellemesini kaldırdı ve şu anda yeni bir güncelleme piyasaya sürmedi. Onlar tarafından da bu olayın sebebi araştırılmakta.

Bir önceki yazımız olan Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü başlıklı makalemizde ani fps düşmesi cs go, laptop ani fps düşüşleri ve oyunlarda ani fps düşmesi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.