Torrent Nedir? Nasıl Çalışır?

tarafından
52
Torrent Nedir? Nasıl Çalışır?

Torrent Nedir? Nasıl Çalışır?

utorrent Nedir?

Torrent Dosyaları Nereden İndirilir?

Torrent 2005 yılından beri internet dünyasının en önemli dosya paylaşım protokollerinden bir tanesidir. Günümüzde internetten indirilecek herhangi bir oyun ya da yazılım direkt olarak torrent uzantılı dosyalar kullanılarak indirilmekte. Torrent dosyalarını indirebilmek için utorrent gibi basit bir uygulamayı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.

Torrent tüm dünya tarafından korsan yazılımın en çok paylaşıldığı mecra olarak kabul edilmekte. Bu sebepten dolayı da yasallığı sürekli olarak tartışılmakta. Ancak pek çok kişi torrent paylaşım programlarının asıl amaçlarının korsan yazılım paylaşımı olmadığını savunmakta asıl korsan yazılım paylaşanların korsan yazılım ya da oyun içeren torrent dosyalarını paylaşan siteler olduğunu söylemekteler.

Torrent Nedir? Nasıl Çalışır?

Torrent Nedir? Nasıl Çalışır?

Bu sebepten dolayı korsan torrent dosyası paylaşımı yapan sitelerin pek çoğu ya kapatılmakta ya da ülkemizdeki gibi erişim engelli getirilmekte. Dünyaca ünlü torrent paylaşım sitelerinden olan Piratebay yakın zamanda tüm dünyada yasaklandı. Ancak sitenin klonu o kadar fazla ki bu siteyi yasaklamak pek bir şey ifade etmedi. Bununla birlikte KickAssTorrent ve Demonoid gibi siteler üzerinden halen torrent dosyası indirilmeye devam ediliyor. Korsan şekilde oyunların torrent dosyalarını paylaşan SkidrowGames sitesi hakkında da şu ana kadar başlatılmış bir engelleme çalışması bulunmuyor. Bu sitenin de pek çok klonunu internet üzerinde bulabilmek mümkün.

Bir önceki yazımız olan Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde dizel yakıt tasarrufu, lpg yakıt tasarrufu nasıl yapılır ve yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.