Titanic’ten Kalanlar Açık Arttırma İle Satılıyor

tarafından
91
Titanic’ten Kalanlar Açık Arttırma İle Satılıyor

Titanic’ten Kalanlar Açık Arttırma İle Satılıyor

En Pahalı Menü

Titanic’in Yemek Menüsü

Henüz ilk seferinde 1912 yılında bir buz dağına çarparak batan Titanic’ten günümüze kadar gelen parçalar çeşitli müzayedelerde satılmaya devam ediliyor. Peki, batan bir gemiden geriye kalanlar nasıl satılıyor?

Titanic her ne kadar okyanusun dibinde olsa da 1986 yılında yerinin tespit edilmesinden bu zamana kadar pek çok defa çeşitli denizaltılar yardımıyla batığa iniş gerçekleştirildi. Bu inişlerde ise yukarıya çıkarmak için makul ağırlığa sahip olanlar çıkarıldı. Bu parçalar genelde bardak, tabak, şamdan gibi parçalar oldu ve çeşitli müzayedelerde satıldılar.

Bir de gemi batmadan önce bir sebepten dolayı gemiden alınan parçalar mevcut. Bu parçalar elbette tamamen kötü niyet olmadan gemiden alınmış. İşte gemiden alınan bu parçalardan bir tanesi de bir müzayede de açık arttırma yoluyla satıldı.

Bu parça geminin yemek menüsü idi. Üzerinde Titanic’e ait yemek listesinin bulunduğu menü, gemi Southampton Limanı’ndan ayrılmadan dakikalar önce geminin kıdemli mürettebatı olan İkinci Subay Charles Lightoller tarafından karısına verildi. İşte bu menü tam 100 bin pound yani yaklaşık olarak 570 bin Türk Lirasına satıldı. Açık arttırmayı yapan Alan Aldridge bu menünün şu anda dünya üzerinde bulunan en nadir menü olduğunu söyledi.

Bir önceki yazımız olan Kedimizi Nasıl Sevmeliyiz? başlıklı makalemizde Kedi Severken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Kedimizi Nasıl Sevmeliyiz? ve Kedinizin Karnına Dokunmayın hakkında bilgiler verilmektedir.