Sushi Nedir?

tarafından
101
Sushi Nedir?

Sushi Nedir?

Sushi Nasıl Yapılır?

Sushi Nerede Yenir?

Sushi Japon kültürüne ait yiyeceklerden bir tanesidir. Deniz ürünleriyle yıllardan beri haşır neşir olan Japonlar denizden çıkan mahsulleri çok farklı şekilde, kendi ağız tatlarına uyarlayarak tüketmektedirler. Sushi de bu yemeklerden bir tanesidir. Ülkemizde Sushi önyargı ile yaklaşılan yemeklerden bir tanesidir.

Ülkemizde Sushi’ye önyargı ile yaklaşılmasının en büyük sebebi elbette Sushi yapımında kullanılan balıkların hiçbir şekilde pişirilmemesidir. Bu yüzden halkımız tarafından çiğ balık olarak da bilinmektedir. Ancak Sushi yapımında kullanılan balıklar son derece özenli bir şekilde temizlendikten sonra kullanılmaktadır. Aha önce Sushi yemediyseniz bile bir Sushi’nin nasıl yapıldığına şahit olmuş olabilirsiniz. Yapılış esnasında bile ne kadar özenli bir şekilde davranıldığını görebilirsiniz.

Ülkemizde özellikle büyükşehirlerde Sushi menüsüne sahip Japon restoranları bulunmakta. Elbette tam anlamıyla güzel bir Sushi yemek isteyenler için Japon restoranları ilk seçim olmalıdır.

Sushi yapımı zahmetli olmamasına karşın yapım esnasında gösterilen özen yüzünden yapılış ve servis süresi biraz uzun olabilir. Tabakta bulunan özel yapraklar dahi tabaklara özenle yerleştirilirler ve özel soslar kullanılarak daha lezzetli hale getirilirler. Sushi’nin çok farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler kullanılan balıkların türlerine göre değişiklik gösterir.

Ancak ne olursa olsun yerli yiyeceğimiz olan Kokoreç Sushi ile başa baş yarışır. Eğer kokoreç seviyorsanız kokoreç ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Youtube’a Yüklenen İlk Video başlıklı makalemizde Hayvanat Bahçesindeki Ben, Jawed Karim’in Yüklediği Video ve Youtube’a Yüklenen İlk Video hakkında bilgiler verilmektedir.