Süpersonik Yolcu Uçakları

tarafından
80
Süpersonik Yolcu Uçakları

Süpersonik Yolcu Uçakları

İlk Süpersonik Yolcu Uçağı Hangisi?

Concorde Ne Zaman Üretildi?

Havacılık tarihinin bu kadar eski olmasına rağmen süpersonik yolcu taşımacılığı konusunda hiçbir zaman çeşitlilik sağlanamadı. Bununla birlikte süpersonik yolcu taşımacılığının ne kadar güveli olduğu da sürekli olarak tartışma konusu oldu. Özellikle zenginlerin ve çok fazla zamanı olmayan zengin iş adamlarının tercih ettiği süpersonik uçaklar bir döneme damgasını vurdular.

Süpersonik uçak deyince pek çok kişinin aklına ilk gelen uçak Concorde olmuştur. Concorde yaklaşık 35 yıl boyunca süpersonik taşımacılık yapan tek yolcu uçağı olarak bilinirdi. Ancak Concorde ile birlikte hatta Concorde’dan önce bir süpersonik yolcu uçağı daha üretilmişti.

Sovyetler Birliği’nin ürettiği Tupolev TU-144 ilk bakışta Concorde’u andırsa da özellikleri ile Concorde’dan ayrılıyordu. Concorde’un tanıtılmasından sadece 3 ay önce ilk uçuşunu yapan TU-144 bir anda bütün dünyanın ilgisini üzerinde toplamayı başardı. Bu bakımdan ilk süpersonik yolcu uçağı olma unvanı da Tupolev TU-144’ün oldu. Elbette bu durum Concorde’un üreticisi olan Fransa ve İngiltere’nin moralini bozsa da çalışmaya devam ettiler.

1974 yılında düzenlenen Paris Havacılık Fuarı’nda TU-144 gösteri uçuşu sırasında düşünce inanılmaz büyük bir yara aldı. Bu yara o kadar büyüktü ki uçağı almak için sipariş veren tek firma Sovyet Aeroflot firması oldu. Concorde’un daha sağlam ve emin adımlarla ilerlemesi dünya tarafından daha çok tanınmasına sebep olmuştu. TU-144’ün düşmesi üzerine tüm şans ibreleri Concorde’a döndü. Tupolev TU-144 sadece 3 yıl seferde kaldı. Bu süre içinde de sadece Sovyetler Birliği sınırları içerisinde uçtu. Buna karşın Concorde 35 yıl boyunca kıtalar arası hizmet vermeyi sürdürdü.

Bir önceki yazımız olan PTT Messenger ile Mesajlaşın başlıklı makalemizde PTT Messenger Güvenli mi?, PTT Messenger ile Mesajlaşın ve PTT Messenger’ı Nasıl İndiririm? hakkında bilgiler verilmektedir.