Şok Gelişme! Ay’da Su Bulundu..

tarafından
83
Şok Gelişme! Ay’da Su Bulundu..

Ay’ın yüzeyinde su var mı?

Ay’da ne kadar su var?

Ay’da su var ise nereden geldi?

Ay’da bulunan su kullanılabilir mi?

Ay’da su bulunduğu kesinleşti.

Daha önceleri yine Ay’da su var mı, yok mu? Var ise nereden geldi? Kullanılabilir bir su mu? Sorusu çok fazla soruldu ve araştırıldı. Geçmiş yıllarda bir çok bilim adamının yaptığı araştırmalara göre Ay’ın sadece kutup bölgelerinde su bulunduğu üstelik bu suyun buzlar hâlinde kütle kütle olduğu açıklanmıştı.

Üstelik dünya saati ve ay gününe göre 29,5 günde bir su sinyalleri alındığı söylenen daha önceki araştırmalar ile büyük tezatlık yaşanıyor. Ama son zamanlarda özellikle bu konuda önderlik yapan Amerika’nın Colorado eyaletindeki Uzay Bilim Enstitüsünde görevli olan  Joshua Bandfield “Ay’ın sadece kutup enlemlerinde değil, bütün enlemlerinde ve bilhassa günün bütün saat dilimlerinde su sinyalleri alıyoruz” açıklaması bu konuya yeni bir boyut kazandırdı.

Suyun Ay’ın yüzeyinde nasıl bulunduğu konusunda bilim adamları “güneş rüzgarları ile ulaşan oksijen ve hidrojen moleküllerinin yüzeye tutulması ile oluşabileceği ” konusunda hem fikir.

Ayrıca bu suyun zararlı olup olmadığı içilebilir olabilileceği de araştırmalar içerisinde. Eğer Ay’ın yüzeyinde bulunan su incelenip işlenir ve gerekli tetkikler yapılırsa bu sudan faydalanma olasılığı yüksek görünüyor.

Astronotlar için içilebilir kaynak ve belki bir çok çalışmadan sonra yine uzay biliminde uzay araçları için yakıt olarak kullanılabilir ön görüşündeler.

Bir önceki yazımız olan Uber Taksi Hizmeti Hakkında Herşey.. başlıklı makalemizde İstanbul uber, Uber ve Uber mi taksi mi hakkında bilgiler verilmektedir.