Slayt Nasıl Yapılır?

tarafından
85
Slayt Nasıl Yapılır?

Slayt Nasıl Yapılır?

Slayt Gösterisi Nedir?

PowerPoint ile Slayt yapılır mı?

Slayt yani bir diğer adıyla sunum yapmak pek çok kişi tarafından gerek iş hayatında gerekse öğrencilik hayatına sık sık kullanılan bir tekniktir. Slayt nasıl yapılır sorusunun başlangıç adımı hangi yazılımın kullanılacağının seçilmesi olacaktır. Slayt yapma konusunda şu anda en çok kullanılan yazılım Microsoft firmasının PowerPoint adlı yazılımıdır. PowerPoint tam anlamıyla bir slayt yapma aracı olduğu için bir slayt gösterisinde ihtiyacınız olan tüm ayrıntıları da bulmanız mümkün.

Slayt yapmaya başlamadan önce bunun kâğıt üzerinde bir taslağının hazırlanması gerekiyor. Bu taslakta hangi sayfada nelerin kullanılacağı, sayfalar arası geçişlerin nasıl yapılacağı ve slaydın içeriğinde nelerden bahsedileceği kararlaştırılır.

Pek çok kişi slayt nasıl yapılır sorusunun cevabını tam olarak bilmiyor ve slayt yapmaya direkt olarak PowerPoint’i açıp başlıyor. Bu şekilde slayt yapmaya başlamak birkaç adım sonra tıkanmanıza sebep olacaktır. Tüm slayt gösterisinin tüm adımlarını önceden tasarladıktan sonra slayt yapmaya başlayınız. Bununla birlikte ülkemizde ne yazık ki slayt gösterisinin amacı tam olarak kavranmış değildir. Sunum yapan pek çok insan, hazırladıkları slaytların içerisine uzun metinler yazarlar ve bu metinleri sunumu yaparken okurlar. Oysaki slayt gösterisini izleyen insanlar zaten o metni kendileri de okuyabilmekteler. Bunun için slayt hazırlanırken mümkün olduğunca az metin yazılmalı ve sunumu yapan kişi ek bilgi olarak konuşmasını yapmalıdır.

PowerPoint ile slayt hazırlanması konusunda ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan e-Devlet’ten bir yenilik daha! Miras Sorgulama... başlıklı makalemizde E devlet, miras sorgulama ve Veraset İlamı Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.