Selfitis Hastalığı Nedir?

tarafından
86
Selfitis Hastalığı Nedir?

Selfitis Hastalığı Nedir?

Selfitis Hastalığı Kimlerde Görülür?

Selfie Çekmek Tehlikeli mi?

2014 yılından beri giderek artan bir şekilde insanlarda görülen bir hastalık olan Selfitis hastalığı aslında direkt olarak teknoloji ile alakalı bir hastalık. Bu hastalığa yakalanan kişi farkında olmadan kontrolsüz bir şekilde Selfie çekiyor.

Nottingham Üniversitesi’nde 2014 yılında başlatılan bir çalışmayla insanların selfie çekmelerinin arkasındaki amaçlar bulunmaya çalışılmıştı. Uzmanlar bunun psikolojik bir davranış olduğunda hem fikirler. Yeterli özgüvene sahip olmayan ve insanlara kendisini ispat etme çabasında olanların kısa yoldan bunu yapabilecekleri en iyi yöntem selfie çekmek. Bu sayede bulundukları ortamları, gittikleri yerleri ve yaptıklarını paylaşan insanlar aslında bir bakıma viral yöntemler kullanarak yaşantılarını insanlarla paylaşıyorlar. Bu bakımda selfielerde sadece kişinin suratı değil arka planda olan bitenler de oldukça önemli.

Kişi Kendisini Dışlanmış Hissediyor

Uzmanlara göre Selfitis hastalığı üç seviyeye ayrılıyor. Bunlardan bir tanesi de günde en az üç defa selfie çekenler ancak bu selfieleri sosyal medya üzerinde paylaşmayanlar. Tam anlamıyla bu hastalığa yakalananlar toplumdaki konumunu güçlendirmek ve bu şekilde bir gruba ait olmayı isteyen insanlar. Araştırmacıların yaptıkları araştırmalar bu konuyla ilgili olarak insanlardan aldıkları cevaplar arasında oldukça ilginç olanlar var. İşin daha da enteresan tarafı insanlar bu durumun bilincindeler. Sosyal medya üzerinden selfie paylaşanlar kendilerini daha popüler hissettiklerini ya da selfie paylaşmayınca kendilerini gruptan uzaklaşmış hissettiklerini söylemekteler.

Selfitis Hastalığı bazı uzmanlar tarafından bir hastalık olarak kabul edilmiyor. Bunun sebebi ise selfie çekenlerin ruh hallerinin düzeldiği, dikkatleri üzerlerine çektikleri için özgüvenlerinin arttığı ve bu şekilde çevresiyle bir bağ kurmaları. Yakın tarihte cep telefonlarıyla ilgili olarak literatüre bir hastalık daha girmiştir. Nomofobi adını taşıyan bu rahatsızlık cep telefonsuz kalma korkusuydu.

Bir önceki yazımız olan Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?, Ayakkabı Ne Kadar Zamanla Boyanmalı? ve Ayakkabılara Özen Göstermek hakkında bilgiler verilmektedir.