Murat Özün İnsanları Uyandırmaya Çalışıyor

tarafından
89
Murat Özün İnsanları Uyandırmaya Çalışıyor

Murat Özün İnsanları Uyandırmaya Çalışıyor

Türk ve Almanlar Arasındaki Satın Alma Gücü

Almanya’da Çalışan Asgari Ücretli Neler Alabiliyor?

Almanya’da yaşayan bir Türk olan Murat Özün çektiği videolarla özellikle Türkiye’de yaşayan insanları tabir yerindeyse uyandırmaya çalışıyor. Çektiği videoların ana konusu Türkiye ve Almanya’da yaşayan insanların alım güçlerinin karşılaştırılması.

İlk olarak iki video çekip sosyal medya üzerinden paylaşan Murat Özün, insanların bu videolara verdikleri tepkiler neticesinde devam etmeye karar vermiş. Konu Türkiye ve Almanya’nın ekonomik olarak karşılaştırılması ve Almanya’nın bu konuda önde olması olunca elbette bir kesim tarafından da tepkileri üzerine çekmiş. Ancak o gelen tepkilere rağmen bu tarz karşılaştırma videoları çekmeye devam ediyor.

Kendisi de Almanya’da asgari ücretle çalışan bir işçi olduğundan dolayı yaptığı karşılaştırmalar da hep asgari ücret üzerinden. Almanya’da çalışan bir asgari ücretlinin bir günlük yevmiyesi ile neler satın alabileceğini kanıtlarıyla birlikte videoya aldıktan sonra bir de Türkiye’de yaşayan bir asgari ücretlinin bir günlük yevmiyesiyle Türkiye’de neler alabileceğini ortaya dökerek ikisi arasında bir karşılaştırma yapıyor. Elbette bunu yapmasındaki amaç insanları biraz da uyandırmak.

Ülkemizde yaşayan insanların çoğu araştırmadan uzak oldukları ve başka ülkelerdeki yaşam koşulları hakkında da bilgi sahibi olmadıklarından dolayı bir karşılaştırma da yapamıyorlar. İşte Murat Özün bu çektiği videolarda insanlara kendince aradaki farkları görmelerini sağlamaya çalışıyor. Elbette bu videoları takdir edenler kadar küfür ve hakaret edenler de yok değil. Hatta bu videolarından dolayı kendisine vatan haini diyenler bile var.

Bir önceki yazımız olan Facebook, Instagram ve Whatsapp'a Boykot başlıklı makalemizde Facebook, Instagram ve Whatsapp'a Boykot ve Operation Faceblock hakkında bilgiler verilmektedir.