MSI Notebooklarda Açılışta Siyah Ekran Sorunu Nasıl Giderilir?

tarafından
70
MSI Notebooklarda Açılışta Siyah Ekran Sorunu Nasıl Giderilir?

MSI Notebooklarda Açılışta Siyah Ekran Sorunu Nasıl Giderilir?

Artık pek çok insan eski tip masaüstü bilgisayarlar satın almak yerine ya tablet ya da notebook bilgisayarlar alıyorlar. Oyun oynamak isteyen kişiler için çok cazip fiyatlara oyun notebookları satılmakta. Oyun notebookları arasında birkaç marka diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Bunlar arasında ASUS, MSI gibi dünyaca ünlü markaların yanında ülkemizde de son birkaç yıldır adından oldukça söz ettiren bir yerli marka olan Monster gelmekte. Yabancı notebookların satış fiyatlarına nazaran Monster bilgisayarların aynı özelliklere sahip olmasına karşın neredeyse yarı fiyatına satılmaları da insanların dikkatinden kaçmıyor.

MSI da dünyaca ünlü bir marka olmasına karşın bazen kullanıcılarını üzmekte. Bilindiği gibi MSI notebooklarda yıllardan beri konuşulan müzmin sorun cihazın aşırı şekilde ısındığı. Bu sorun artık MSI ile özdeşleşmiş durumda. Ancak en az bunun kadar sık görülen bir sorun daha var. Bazı MSI notebook kullanıcıları cihazın açılışı sırasında siyah ekranda kalmasından şikâyet ediyorlar. Üstelik bu takılma cihazı ne kadar resetlerseniz resetleyin bir türlü düzelmiyor. Cihazların neden böyle garip davranış içerisine girdikleri de yıllardan beri çözülemeyen bir konu.

Batarya Kaynaklı Siyah Ekran Sorunu

Eğer sizde MSI notebook sahibiyseniz ve açılışta siyah ekranda kalma sorunu yaşıyorsanız uygulayabileceğiniz bazı çözüm yolları mevcut. Bu yollardan ilki, kimsenin aklına gelmeyen ancak sorunun en önemli kaynağı olabilecek nitelikte olan bataryadır. Bataryanızı yuvasından çıkarıp 5 saniye sonra yerine takıp cihazınızı başlatın. Bazı durumlarda bilgisayarı kapatsanız dahi içerisindeki elektriği tamamen kesemiyorsunuz. Bu yüzden her açılışta aynı sorunlar karşılaşıyorsunuz. Bataryayı çıkarıp taktıktan sonra bilgisayarınıza normal şekilde açılabilir.

MSI Açılışta Siyah Ekran Sorunu

MSI Açılışta Siyah Ekran Sorunu

Yazılım Kaynaklı Siyah Ekran Sorunu

Bu sorun işe yaramadıysa ikinci yöntem olarak elinizde ya da USB bellek içinde olan Windows işletim sistemi ile bilgisayarı başlatabilirsiniz. Windows kurulumunu başladıktan sonra mevcut hard disklerinizi kontrol edilmesini sağlayın. Ancak bu işlem biraz hassas bir işlemdi. Yanlışlıkla hard diski formatlamayın. Disklerin kontrolünden sonra Windows kurulumunu iptal edip bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer sorun düzelmediyse başka bir çözüm yolu olarak cihazınızı güvenli kipte başlatmayı deneyin. Bunun için açılışta bilgisayarınızın F7 tuşuna arka arkaya basın. Karşınıza çıkan menüden güvenli kipte başlat seçeneğini seçin ve bilgisayarın başlamasını bekleyin. Eğer bu şekilde bilgisayarınızı açabiliyorsanız bundan sonraki yapmanız gereken ilk işlem bilgisayarınıza en son yüklenen ve bu sorunun kaynağı olabilecek uygulamaları kaldırıp bilgisayarı yeniden başlatmak olacaktır.

Görüldüğü gibi MSI notebooklarda açılışta siyah ekran sorununun pek çok sebebi olabilir. MSI tarafından bu sorun bilinmesine karşın nedense hala bir aksiyon alınmamakta. Bazı kişiler bu sorunun MSI cihazların gerçekten çok fazla ısınmasından meydana geldiğini söylemekteler. Ancak bu sorun her cihazda farklı bir yöntemle halledilmekte.

Bir önceki yazımız olan İnternet Üzerindeki Yasaklı Siteler Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde Browsec VPN sorunsuz, en iyi VPN programı ve internette yasak sitelere girme hakkında bilgiler verilmektedir.