Mobbing’e Maruz Kaldınız mı?

tarafından
76
Mobbing’e Maruz Kaldınız mı?

Mobbing’e Maruz Kaldınız mı?

Mobbing Nedir?

Mobbing Neden Yapılır?

Mobbing işverenin ya da müdürün çalışanına uyguladığı psikolojik baskı olarak adlandırılmaktadır. Bu baskının en bilinen sebebi ise çalışanı işten soğutmak ve bir şekilde kendi isteğiyle işi bırakmasını sağlamaktır. Mobbing son yıllarda ülkemizde çok sık bir şekilde görülmektedir. Çalışanın işi bırakmasının altında farklı sebepler olabilir.

İş yeri çalışanın performansından memnun olmayabilir ve onu işten çıkarmak istemeyebilir. Çünkü eğer bir çalışanı işten çıkardığınızda onun tazminatını da ödemek zorunda kalırsınız. Bir de bu çalışan uzun yıllardan beri çalışıyorsa o zaman işveren olarak yüklü bir para ödemeniz gerekebilir. İşte bunun önüne geçmek ve çalışanın istifa etmesini sağlamak için ona baskı yaparsınız. Bu çalışana yapamayacağından fazla iş verip yapamadığı zamanda psikolojik olarak yıpratma olarak görülebilir.

Bazı şirketlerde müdürler kendi tanıdıkları kişileri yanlarına almak ve onlarla çalışmak isterler. Kendileri ile hali hazırda çalışan kişinin de bu yüzden bir şekilde ayrılması beklenir. Kişi ayrılmadığı zamanlarda yine seçilen yöntem Mobbing’dir. Mobbing’e maruz kalan kişi psikoloji güçlüyse buna dayanabilir. Kendinize Mobbing uygulandığını düşünüyorsanız hiçbir şey olmamış gibi işinize devam etmek en iyi yol. Ancak Mobbing’in etkisi artıyor ve artık ayrılmanızın istendiği iyice belliyse o zaman sizde işe giderek ama hiçbir şey yapmayarak akşam evinize dönebilirsiniz.

Unutmayın bir kişi Mobbing uygulanıyorsa o kişi için tüm köprüler yakılmış demektir. Sizin yapacağınız sadece tazminatınızı almayı beklemek olmalıdır. Bu yüzden kimseyle tartışmaya girmenize gerek yok.

Bir önceki yazımız olan 10 Yıl İçerisinde Kazandıracak Meslekler başlıklı makalemizde 10 Yıl İçerisinde Kazandıracak Meslekler, Etik bilgisayar korsanlığı ve Gıda kimyageri hakkında bilgiler verilmektedir.