M3U ve M3U8 Nedir? İnternet Üzerinden Nasıl Canlı Yayın İzlerim?

tarafından
621
M3U ve M3U8 Nedir? İnternet Üzerinden Nasıl Canlı Yayın İzlerim?

M3U ve M3U8 Nedir? İnternet Üzerinden Nasıl Canlı Yayın İzlerim?

Eğer aranızda bilgisayar konusunda uzmanlar varsa M3U ve M3U8 isimlerini daha önceden muhtemelen duymuşsunuzdur. İlk başlarda tek bir amaç için kullanılan bu dosya uzantıları günümüzde biraz daha farklı br amaç için kullanılmakta.

IPTV yayınlarının yavaş yavaş artmasıyla, çeşitli kavramlar da hayatımıza girdi. Evinde IPTV olanlar için bu kavramlar artık sıradan kavramlar oldu. Bu bağlamda M3U ve M3U8 uzantıları da evinde IPTV olanlar için sık sık gündeme geliyor. Peki, nedir bu M3U ve M3U8?

Canlı Yayın Oynatma Listesi

Bu dosya uzantıları günümüzde canlı yayın oynatma listesi olarak biliniyorlar. Bilgisayar tabanlı bir dosya sistemine sahip uzantılar, internet üzerindeki herhangi bir yayın akışına bağlıdır. Oluşturulan bir dosya vasıtasıyla internet üzerindeki yayın akışına daha kolay şekilde erişilir ve bu yayın izlenebilinir. M3U ve MU8 ilk başta bilgisayarlar üzerinde WinAmp ve Windows Media Player gibi programlara peş peşe eklediğiniz şarkılardan bir şarkı listesi oluşturmanıza yarıyordu. Bu uzantılarla şarkı listenizi kaydedip daha sonra kaydettiğiniz dosya ile aynı şarkı listenizi, aynı sıra ile dinlemeniz mümkün oluyordu. Eskiden bilgisayarlarda bu şekilde kullanılan bu uzantılar, aynı mantıkla, bu sefer IPTV için internet üzerinden televizyon yayınlarını izlemek için kullanılmakta.

VLC Player M3U Listesi

VLC Player M3U Listesi

M3U ve M3U8 Dosyaları Nasıl Yaratılır?

IPTV’ye kişise olarak da, izleyici olmanın dışında biraz da merak duyuyorsanız, kendi M3U ve M3U8 dosyalarınızı da yaratabilirsiniz. Bilgisayarınız üzerinde Not Defteri uygulamasını kullanarak internet üzerinde bulabileceğiniz kanallar ve bu kanallara ait yayın linklerini not defteri uygulamasının içine atıyorsunuz. Yeterli adette kanal olduktan sonra bu dosyayı M3U uzantılı olarak kaydediyorsunuz. Daha sonra bir USB bellek yardımıyla hazırladığınız dosyayı IPTV’nizin içine kopyalıyorsunuz. IPTV’nizin ayarlar kısmından bu dosyayı çalıştırdığınızda, karşınıza kendi hazırlamış olduğunuz kanal listesi ve eklediğiniz linkler eğer doğruysa yayınları da çıkıyor.

VLC Player ile IPTV İzleme

VLC Player ile IPTV İzleme

M3U ve M3U8 dosya uzantılarını kendiniz yapmak yerine IPTV hizmetini satın aldığınız yerden size bu dosyalar da verilmekte. Bunların içerisinde zaten bir çok kanal olacağı için kendinizin buraya yeni kanal eklemesi pek mantıklı olmayacaktır. Bununla birlikte yine internet üzerinde çok yerde bu dosyaları bulabilirsiniz. Ancak bu dosyaların güncel olup olmaması sebebiyle içeriğindeki tüm kanalları açıp açamayacağı da her zaman bir soru işareti olacaktır. Vakti olanlar için dosyalarınızı yedekledikten sonra deneme yanılma yaparken bir sonuca ulaşmak da mümkündür. IPTV’ler önümüzdeki birkaç yıl içinde şu anda izlediğimiz normal televizyon yayınlarının yerini alacaklardır. Bu sayede insanlar da artık yolculuk sırasında, ya da gittikleri her yerde televizyon izlemenin keyfine varacaklar.

Bir önceki yazımız olan Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü başlıklı makalemizde ani fps düşmesi cs go, laptop ani fps düşüşleri ve oyunlarda ani fps düşmesi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.