Kulak ağrısı ve gözlerde sulanma neden olur?

tarafından
309
Kulak ağrısı ve gözlerde sulanma neden olur?

Kulak ağrısı ve göz Sulanma problemlerinin yaşanmasında etkili rol oynayan çeşitli sebeplerin varlığı söz konusu olabilmektedir. Göz sulanması ve kulak ağrısı olası bir sağlık sorununun kendisi ya da habercisi olabilmektedir.

Göz Sulanması Neden Olur?
Göz sulanması neden olur sorusunun cevabından önce göz sulanması ile ilgili bilgi sahibi olunması yararlı olacaktır. Peki, nedir bu göz sulanması?

Göz sulanması, göz yaşarması olarak bilinen bir durumdur. Gözlerde sulanma hissinin oluşması ya da gözyaşının yanaklardan aşağıya doğru süzülmesi durumu olarak ifade edilir.

Gözyaşı, göz yaşı bezleri tarafından üretilir ve gözyaşı kanalları vasıtası ile buruna tahliye edilerek uzaklaştırılır. Göz yaşı, göz yaşı bezleri tarafından sürekli olarak üretilip buruna taşınan bir salgı olma özelliğine sahiptir. Bu salgı gözün korunması ve temizliğinin sağlanması için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Göz Sulanması Neden Olur?
Göz sulanması probleminin en sık karşılaşılan sebepleri arasında ilk sırayı alerjik nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonları almaktadır. Göz sulanması sorununu yaşanmasında burada ifade edilen iki durum etkili rol oynamaktadır. Ancak farklı sağlık nedenlerinin de göz sulanmasına sebebiyet verebileceği konusun akıldan çıkarılmamalıdır.

Göz sulanması temel olarak iki mekanizma ile meydana gelmektedir. Göz yaşı salgısında artış meydana gelmesi ya da göz yaşı kanallarında oluşan tıkanmadır.

Kulak Ağrısı Neden Olur?
Kulak ağrısı problemi kulağın kendisinde meydana gelen sağlık problemleri kaynaklı olarak ortaya çıkıyor olabilmek ile birlikte diğer organlarda yaşanan sağlık sorunları nedeniyle de oluşabilmektedir.

Kulağın dış kısmını oluşturan kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak ve iç kulak sağlık sorunlarının yaşanması durumunda ortaya çıkan primer diğer bir ifade ile birincil kulak ağrısı olarak adlandırılır. Diğer organlarda meydana gelen sağlık problemlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan kulak ağrısı ise sekonder, bir başka deyişle ikincil ve ya yansıyan kulak ağrısı olarak adlandırılır.

Primer (Birincil) Kulak Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Kulak kepçesinde oluşan sorunlar;

Yanık ve donma problemi

Travma

Kıkırdak iltihaplanması sorunu

Oluşan tümörler

Dış Kulak Yolu Sebepli Sorunlar

Kulak kiri, Zona, İltihaplanma, Kulağa kaçan yabancı cisim, Tümörler, Travma

Kulak Zarı Ve Orta Kulak Sorunları

Kulak arkası havalı boşluklarda oluşan iltihaplanma

Kulak zarında oluşan yırtılma

Öztaki tüpü tıkanıklığı

Orta kulak iltihabı

Orta kulak sıvı toplaması

İkincil (Sekonder)- Yansıyan Kulak Ağrısına Neden Olan Sağlık Problemleri

Bademcik enfeksiyonu ve absesi

Farenjit

Diş kaynaklı sağlık problemleri

Ağız içinde oluşan yaralar

Ağız için ve boğaz enfeksiyonları

Çene eklemi sağlık sorunları

Gırtlak kanseri

Tümörler

Mide fıtığı

Yemek borusu tümörleri

Yemek borunsunda kalan yabancı cisim

Akciğer tümörleri ve enfeksiyonları

Görüldüğü gibi kulak ağrısına kanser dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunları neden olabilmektedir. Kulak ağrısı yaşanması durumunda mutlaka bir Kulak Burun Boğaz hekimine gidilmesi son derece önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Yemekteyiz dış ses kimdir? başlıklı makalemizde dış ses kimdir?, dış ses yemekteyiz kim ve tarkan koç kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.