John Lennon Kimdir?

tarafından
78
John Lennon Kimdir?

John Lennon Kimdir?

Beatles Ne Zaman Kuruldu?

John Lennon Kiminle Evli?

John Lennon ismi bazı kişiler için çok fazla bir şey ifade etmeyebilir ancak efsanevi Beatles grubunun kurucusu John Lennon dendiğinde çok daha anlaşılır olacaktır. 1940 yılında dünyaya gelen John Lennon dünyanın en iyi ancak en şanssız müzisyenleri arasında gösteriliyor.

Küçük yaşta piyano dersleri alarak müziğe başlayan Lennon bir süre sonra kendi imkanlarıyla gitar çalmaya başladı. 1950’lerde ortaya çıkmaya başlayan rock müzik, her genç gibi John Lennon’ın da bu müzik türüne ilgi duymasına sebep oldu. 1963 yılında George Harrison, Paul McCartney ve Ringo Star ile Beatles grubunu kurdular. Beatles bir rock müzik grubu olarak bilinse de kendine özgü bir tarzı vardı. Ne rock müzik kadar sert ne de dönemin popüler müziği kadar sıradandı.

Beatles aktif olduğu yıllar içerinden müzik piyasasını alt üst eden bir grup oldu. Dünyanın dört bir yanında konserler veren grubun şarkıları müzik listelerini salladı. 4 genç adamdan oluşan grubun en büyük hayranları da elbette genç kızlardı. Grup zirvede kendine yer bulmuşken John Lennon’ın alkol ve uyuşturucuya olan düşkünlüğü gruptan uzaklaşmasına sebep oldu. Bununla birlikte Lennon’ın evliliği de iyi gitmiyordu. Bir oğlu bulunan Lennon boşandı ve hemen peşinden de Japon Yoko Ono ile evlendi.

John Lennon gruptan ayrılmak istediğini arkadaşlarına ilettikten kısa bir süre sonra onlardan gelecek olan cevabı dahi beklemeden Yoko Ono ile birlikte Amerika’ya taşındı. Diğer Beatles üyeleri ise John Lennon olmadan grubun devam etmesini istemediler ve böylece Beatles dağılmış oldu.

Amerika’ya taşınan Lennon orada solo albümü üzerine yoğunlaştı. Kendisini dünya barışı ve insanların özgürce yaşayabildiği bir dünyaya adadı. Albümde yer alan Imagine adlı şarkısı ise dünya müzik listelerine en tepeden giriş yaptı. 8 Aralık 1980 günü evinden çıkarken kendisinden imza almak isteyen hayranlarının isteğini kıramayarak imza dağıtmaya başladı. Kendisinden imza alanların arasında büyük bir Beatles hayranı olan Mike David Chapman adlı bir kişi de vardı. Lennon’dan imza aldıktan birkaç dakika sonra 4 metre uzaklıktan 4 el ateş ederek John Lennon’ı öldürdü. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Chapman, Lennon’ı vurmasının sebebini ise Beatles’ın dağılmasına onun sebep olması şeklinde açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Photoshop Nedir? başlıklı makalemizde Photoshıop Nasıl Kullanılır?, Photoshop Ne Zaman Çıktı? ve Photoshop Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.