İş Arıyorum. İş İlanı Sitelerinden İş Bulabilir miyim?

tarafından
34
İş Arıyorum. İş İlanı Sitelerinden İş Bulabilir miyim?

İş Arıyorum. İş İlanı Sitelerinden İş Bulabilir miyim?

İşsizlik günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi. Her geçen gün artarak devam eden işsizlik sorunu insanların da sürekli olarak iş ilanı sitelerinde vakit geçirmelerine sebep olmakta. İş ilanı sitelerinden iş bulmak elbette kolay değil ancak imkânsız da değil.

İş ilanı sitelerinden iş bulmak isteyenlerin sıklıkla fark ettikleri olayların başında uzun süredir açık olan iş ilanları gelmekte. Özellikle büyük firmalar nedense aynı pozisyon için sürekli olarak personel aramaktalar. Elbette insanlar da sürekli olarak bu ilanlara başvuruyorlar. Peki, hiç düşündünüz mü neden bu ilanlar sürekli olarak açık halde bekliyor. Bunun sebebi çok basit. Bu durumun arkasında viral bir reklam var. İnternet günümüzün en önemli reklam araçlarından bir tanesi. Reklamınızı yapmanız için hedeflediğiniz kitle iş arayan kitle ise bu kişileri kendinize çekmenin en iyi yolu onların zaafını kullanmak olacaktır. Bir başka deyişle iş arayışında bulunan insanlara umut vererek onlara reklamınızı yaparsınız. Peki, bu reklamın firmaya dönüşü nasıl olur. Etrafınızdakilere falanca firmaya başvurdum demeniz bunun için yeterlidir.

İş Arıyorum

İş Arıyorum

Bulunan İşin Kalitesi

İş ilanı sitelerinden iş bulmak elbette bazen başarı ile sonuçlanabiliyor. Peki, bulduğunuz iş gerçekten sizin istediğiniz bir iş mi yoksa zorunluluktan mı çalışıyorsunuz? İşte bu noktada devreye giren konu hiçbir büyük firmanın kendi bünyesinde iyi şartlarda çalıştırmak isteyeceği personeli iş ilanı sitelerinden bulmayacağıdır. İşveren açısından bakıldığında buradan bulunacak personeller hiçbir zaman kalıcı olmayacaktır.

Diplomalı İşsizler Artıyor

Diplomalı İşsizler Artıyor

Şirketler İmkansızı Arıyorlar

Günümüzde artık insan kaynakları şirketleri kurulmuş durumda ve gerçekten personel ihtiyacı olan firmalar bu ihtiyaçlarını buralardan sağlamaktalar. İnsan kaynakları şirketleri bir personel havuzuna sahiptirler. Bu havuz genellikle iyi eğitim görmüş kişilerden oluşturulmuştur. Bu kişiler bu havuzlara belirli kriterleri karşılıyorlarsa belirli bir ücret karşılığında dahil olurlar. Bir başka deyişle para verip bu şirketlerin havuzlarına girerler. Daha sonra personel ihtiyacı olan firmalar bu insan kaynakları şirketini arayarak istediklerini personelin özelliklerini belirtirler. İnsan kaynakları şirketi uygun personeli görüşmek için firmaya gönderir.

Görüldüğü gibi iş ilanı siteleri firmalar için ikinci planda kullanılmaktadır. Kalifiye personellerin bulunduğu bir havuzdan personel seçmek varken yalan yanlış bir sürü bilginin bulunduğu iş ilanı sitelerinden iş bulmak için bekleyenlerle gereksiz şekilde uğraşmayı hiçbir büyük firma istemez bu sebeple nokta atışı yapmayı tercih ederler.

Bir önceki yazımız olan Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde dizel yakıt tasarrufu, lpg yakıt tasarrufu nasıl yapılır ve yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.