İnternetten Satış Yapanlara Elektronik Vergi Zorunluluğu Geldi

tarafından
80
İnternetten Satış Yapanlara Elektronik Vergi Zorunluluğu Geldi

İnternetten Satış Yapanlara Elektronik Vergi Zorunluluğu Geldi

Malum bu devirde çoğu insan ek gelir için başka işler yapıyorlar. Bu işlerden bir tanesi de internet üzerinden satış yapmak. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada internet üzerinde satış yaparak insanlar para kazanmaya çalışıyorlar. Ülkemizde bu iş biraz daha zor. Çünkü internetten satış yapıldığı zaman kredi kartı ile ödeme almak neredeyse imkânsız. Tabi eğer gerçek hayatta bir şirket sahibi değilseniz. 2 yıl öncesine kadar bu işlem Paypal ile halledilebiliyordu. Ancak Paypal’ın ülkemizden çekilmesi sonrası ödeme alma işi iyice zorlaştı.

Bir şekilde internet üzerinden satış yapıp ödeme almayı başaran kişileri şimdide başka bir sorun bekliyor. İnternetten satılın oldukça artmasıyla birlikte devlet de bu işe el attı. Online satış yapan ve vergi ödemeyenler için artık elektronik vergi ödeme zorunluluğu geliyor. Bu vergiyi ödemek için herhangi bir şirket sahibi olmanıza gerek yok. Eğer bu işi ticaret olarak yapıyor ve gerçekten para kazanıyorsanız o zaman verginizi ödemeniz gerekiyor.

E-Ticaret Yapanlar Vergi Ödeyecek

E-Ticaret Yapanlar Vergi Ödeyecek

Seyrek Satış Yapanlar

Vergi ödemek için satış işini sürekli olarak yapmanız ve bu işten düzenli bir gelir elde etmeniz kriter olarak alınmakta. Bir başka deyişle evinizde bulunan televizyon ve buzdolabını satacaksanız bunun için vergi ödemenize gerek kalmıyor. Çünkü bu şişi bir ya da iki defa yapıyorsunuz. Ancak eski televizyonları toplayıp sürekli olarak bir yerden alıp internet üzerinden satış yapıyorsanız bu noktada vergi ödemeniz de gerekiyor.

Sürekli Satış Yapanlar İlk Etapta Değerlendirilecek

Sürekli Satış Yapanlar İlk Etapta Değerlendirilecek

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Sistemin nasıl çalıştığına dair yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı. Bu noktada en çok düşündürücü olan da internet üzerinden sürekli olarak satış yapan kişilerin nasıl takip edileceği. Ülkemizde bu işi yapan milyonlarca insan var. Ancak b insanların kimler oldukları bilinmiyor. Bununla birlikte bu insanların büyük bir bölümü de satışlarını yabancı satış siteleri üzerinden yapmaktalar. Yani satış işleminden kazandıkları paralar otomatik olarak bu insanların banka hesaplarına aktarılmakta. Hatta bu işlem sırasında hesaplarına gelen paranın nereden geldiği bile tam olarak hesap ayrıntılarında belli olmuyor. Üstelik bu kişiler istedikleri taktirde hesaplarına gelen paraları Türk Lirası olarak dahi alabiliyorlar. Bu noktada da birilerinin bu paranın internet satışından kazanılan bir para olduğunu anlaması zorlaşıyor.

Elektronik vergi ile ilgili olarak sistemin nasıl çalışacağı, insanların vergilerini nasıl ödeyecekleri konusunda ayrıntılı bir açıklama yapılacaktır. Ancak bu sistemin hayata geçirilmesiyle birlikte ek gelir olarak internetten satış yapan insanların kazançlarında da önemli bir düşüş olacağı kesin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü başlıklı makalemizde ani fps düşmesi cs go, laptop ani fps düşüşleri ve oyunlarda ani fps düşmesi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.