Hükumetten Emekli, Esnaf, Borçlu ve Öğrenciler İçin Yasa Paketi

tarafından
113
Hükumetten Emekli, Esnaf, Borçlu ve Öğrenciler İçin Yasa Paketi

Hükümetten Emekli, Esnaf, Borçlu ve Öğrenciler İçin Yasa Paketi

Yeni Torba Yasa Tasarısı Açıklandı

Emeklilere Bayramdan Önce İkramiye Müjdesi

Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanarak son zamanların en önemli kararlarından bir tanesini aldı. Çıkarılan yeni torba yasa tasarısı ile emekliden esnafa, vergi borcu olanlardan öğrencilere kadar pek çok kişinin geçmişe dönük borçları yeniden yapılandırılacak.

Bakanlar Kurulu’nun Çankaya Köşkü’ndeki toplantısından sonra kameraların karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Geçmişte Maliye ile işi olan, gümrükte sorunu olan, sigorta borcu ve sigorta sorunu olan vatandaşların tamamının bu yasadan faydalanacağını söyleyen Yıldırım vergi ve prim alacaklarının da yeniden yapılandırılacağını ekledi.

Hükumetten Emekli, Esnaf, Borçlu ve Öğrenciler İçin Yasa Paketi

Hükumetten Emekli, Esnaf, Borçlu ve Öğrenciler İçin Yasa Paketi

Geçmiş 5 yıla yönelik vergi borcu bulunan vatandaşlar bu borçlarını yapılandırılarak ödeyebilecekler. Bununla birlikte bu borçlardan dolayı ortaya çıkan faizin de peşin ödemelerde sadece %10’u alınacak. Ayrıca peşin ödeme yapanlar indirimden de faydalanabilecekler.

18-25 yaş arasında gençlere işyeri açma konusunda 3 yıla kadar vergi kolaylığı sağlanacak. Bundan önce 75 bin lira gelire kadar vergiden muaf tutuluyordu. Buna ek olarak artık 1 yıl boyunca işyerini açan kişi kendisi BAĞ-KUR primi ödemeyecek.

7 yıl içerisinde üniversiteyi bitiremeyip okul ilişkileri kesilen öğrenciler için de okullarına dönmeleri için af çıkarıldı. Ancak bu af sadece bir kereye mahsus olacak. Kaydı silinen öğrenciler okullarına tekrar kayıt yaptırarak eğitimlerine devam edebilecekler. Ayrıca emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde 1000 TL ikramiye verilecek. Bu ikramiyeler her yıl tekrarlanacak.

Bir önceki yazımız olan Bağkurlulara müjde! Prim borcu kredisini hemen kullan .. başlıklı makalemizde Bağkur, Bağkur borç sorgula ve Bağkur kredi hakkında bilgiler verilmektedir.