Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesi’nden Uçtu mu?

tarafından
84
Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesi’nden Uçtu mu?

Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesi’nden Uçtu mu?

Hezarfen’in Galata Kulesi’nden Atlayışı Gerçek mi?

Evliya Çelebi Gözüyle Hezarfen

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden uçması tarih kitaplarında yer alan konulardan bir tanesi. Bu yüzden bizim tarafımızdan çok da sorgulanmayan konular arasında. Bir başka deyişle biz bu konunun gerçekliğine inanıyoruz. Ancak o tarihten günümüze ulaşan ve bu konuyu anlatan çok fazla kaynak mevcut değil. Bilinen tek kaynak Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi.

Hezarfen Ahmet Çelebi kendi yaptığı kanatlarla Galata Kulesi’nin üzerinden Üsküdar’a kadar uçuyor. Uçtuğu rivayet ediliyor. Bu bakımdan Hezarfen Ahmet Çelebi’yi ilk uçan Türk olarak biliyoruz. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar ve hesaplamalar bu olayın olma ihtimalinin neredeyse imkânsız olduğunu bizlere göstermekte. Galata Kulesi ile Hezarfen Ahmet Çelebi’nin indiği Üsküdar’daki meydan arasındaki uzaklık 3558 metre. Kulenin yerden yüksekliği 100 metre ve indiği Üsküdar’daki meydanın denizden yüksekliği ise 12 metre. Bu bilgiler dahilinde yapılan hesaplamalar atlayış sonrasında Hezarfen’in dakikada 3,5 metrelik bir süzülme açısıyla ilerlediği taktirde Üsküdar’a varabileceğini bizlere göstermekte.

Günümüz teknolojik delta kanatlarının dahi bu kadar az süzülme açısıyla uçmaları mümkün değil. Bununla birlikte Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde havanın lodoslu olduğundan bahsedilmekte. Ancak lodos bu uçuşa yararlı değil tam tersine zararlı olan bir rüzgâr. Ayrıca Seyahatnamede bu olayla ilgili olarak yazılan yazının da son derece alaycı bir dille yazılmış olması da gözlerden kaçmıyor. Hezarfen Ahmet Çelebi’ye bir deli olarak yaklaşıldığı ortada.

1998 yılında konunun gerçekliğinin ispatlanması için Fransa’da bulunan bir üniversiteye ellerindeki verilerle bir başvuru yapan Türk yetkililer bu olayın imkânsız olduğu sonucunu almışlardır.

Bir önceki yazımız olan Hollywood Sinemasının Yabancıları başlıklı makalemizde Amerikalı olmayan Hollywood oyuncuları, İspanyol kökenli Amerikalı oyuncular ve İtalyan kökenli Amerikalı sanatçılar hakkında bilgiler verilmektedir.