Google Play Güvenli mi? Google Play’e Nasıl Uygulama Yüklenir?

tarafından
47
Google Play Güvenli mi? Google Play’e Nasıl Uygulama Yüklenir?

Android işletim sistemi kullanan telefonlar için geliştirilen uygulamaların satıldığı ya da uygulama sahibinin inisiyatifi doğrultusunda ücretsiz olarak dağıtıldı bir mecra olan Google Play ilk olarak Android Market adıyla hizmete girdi. 2013 yılında ise ismi Google Play Store olarak değiştirilen uygulamada milyonlarca yazılım bulunmakta.

Farklı konu başlıkları altında bulunan uygulamalar Android tabanlı cep telefonu kullanıcıların sıklıkla ziyaret ettikleri siteler arasında en üst seviyelerde yer almakta. Bununla birlikte Android işletim sistemli telefonların hemen hemen tamamına yakınında Google Play uygulaması telefonlara yüklü olarak gelmektedir. Son olarak Google, bu mağazada bulunan ve kullanıcılar tarafından indirilebilen çeşitli uygulamaları silme yolunu seçti. Tam olarak 700 Bin uygulama çeşitli sebeplerden dolayı siteden kaldırıldı.

Google Play Android Tabanlı Telefonlarda Kullanılmakta

Google Play Android Tabanlı Telefonlarda Kullanılmakta

Cinsellik, argo, uyuşturucu, silahlar, saldırganlık, şiddet, virüs içeren yazılımlar ve tehdit içeren uygulamalar Google geliştirdiği çeşitli algoritmalar ile tespit edilerek Google Play veritabanından kaldırıldı. Bununla birlikte kurunun yanında yaş da yanar misali çok uzun uygulama açıklaması bulunan binlerce yazılım da sistem üzerinden kaldırıldı.

Google Play Store’a Üyelik Zorunlu mu?

Google Play üzerinden ücretli ya da ücretsiz herhangi bir uygulama indirmek için oturum açılması gerekiyor. Bu da aynı zamanda bir üyelik sisteminin varlığını göstermekte. Ancak burada kullanılan üyelik zaten Google üyeliği. Bir başka deyişle Google’a kayıtlı olan herkes Google Play’e de kayıt olmuş sayılmakta. Ancak buradan paralı uygulama satın alacaksanız Google Play hesabınıza ya kendinize ait bir banka hesabını ya da size ait telefon numaranızı kayıt ettirmelisiniz. Buradan satın aldığınız uygulamaların ödemelerini dilerseniz faturalı hattınız üzerinden dilerseniz de banka hesabınız üzerinden ödeyebiliyorsunuz. Pek çok kişi için faturalı cep telefonu hattı üzerinden ödeme işlemini tamamlamak çok daha güvenli olarak görülmekte.

Google Play'den Şikayetçi Olanlar Oldukça Fazla

Google Play’den Şikayetçi Olanlar Oldukça Fazla

Google Play’e Nasıl Uygulama Yüklerim?

Herkes Google Play’e kendi yapmış olduğu ve lisansının kendisinde olduğu uygulamaları yükleyebilir. Ancak buraya herhangi bir uygulama yüklemeden önce yukarıda bahsettiğimiz konuların dışında bir uygulama olması uygulamanın Google Play üzerinde barınabilmesi için önem taşıyor. Bununla birlikte uygulama yükleyebilmek için de bir ödeme yapmak durumunda kalıyorsunuz. Bu ödeme yıllık olarak belli bir sabit ücrete tabi. Ancak günümüzde internet üzerinde çeşitli forumlarda, Google Play hesabı bulunan insanlar çok cüzi paralara insanların uygulamalarını yüklemekteler. Ancak bu durumun yine ne kadar güvenilir olduğu tartışılabilir. Çünkü uygulamanızı yüklemesi için verdiğiniz kişi bu yüklemeyi kendi hesabı üzerine yapacağı için uygulamanın akıbeti de onun kontrolü altında olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü başlıklı makalemizde ani fps düşmesi cs go, laptop ani fps düşüşleri ve oyunlarda ani fps düşmesi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.