Gigabyte Anakartlarda BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır?

tarafından
82
Gigabyte Anakartlarda BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır?

Gigabyte Anakartlarda BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır?

BIOS Güncellemesi Kolay mı?

Anakart BIOS Güncellemesi

BIOS güncelleme işlemi pek çok insan için korkulan bir işlemdir. Çünkü yanlış yapıldığı taktirde bilgisayarın başlamamasına sebep olabilir. Ancak şu da unutulmamalı ki BIOS güncelleme işlemi bilgisayarı bozmaz. Sadece elinizin altında çalışan başka bir bilgisayar yoksa sizi zor durumda bırakabilir. Gigabyte anakartlarda BIOS güncelleme işlemi birkaç adımda kolayca yapılabilir.

Gigabyte anakartlarda BIOS güncelleme işlemi için ihtiyacınız olan bir USB bellektir. Bu USB belliği FAT32 disk biçimi ile formatlayın. Sonrasında ise Gigabyte web sayfasındaki https://www.gigabyte.com/MicroSite/481/intel-sa-00088.html internet adresine gidip anakartınızın modelini bulup ilgili dosyayı bilgisayarınıza indirin. İndirdiğiniz dosyayı formatladığınız USB’nin içerisine atın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarı yeniden başlatırken USB belleğinizi çıkarmayın.

Gigabyte Anakartlarda BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır?

Gigabyte Anakartlarda BIOS Güncelleme Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınız açılırken arka arkaya “End” tuşuna basın. End tuşu Gigabyte anakartların BIOS güncelleştirme kısmının açılmasını sağlayan tuştur. BIOS güncelleştirme bölümüne girdiğiniz zaman USB belleğinizin içerisinde bulunan güncelleştirme dosyasının adının ekranda yazıldığınız göreceksiniz. Eğer göremiyorsanız USB belleğiniz FAT32 olarak formatlanmamış ya da indirdiğiniz dosya bozuk olabilir. Dosyanın adına tıklayın ekranın sağ tarafından “ileri” düğmesine tıklayıp yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Bu noktadan sonra yapacağınız başka bir işlem yoktur. Yükleme bittiğinde bilgisayarınız kapanıp yeniden açılacaktır. Yeni BIOS sürümünün doğru olarak yüklenip yüklenmediğini kontrol etmek için bilgisayarınızın “Search” kısmına DxDiag yazıp açılan uygulamada BIOS Version kısmını kontrol edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sıfırdan Windows 10 Nasıl Kurulur? başlıklı makalemizde windows 10 anlatım, windows 10 download ve windows 10 kurulum usb hakkında bilgiler verilmektedir.