GetContact Uygulaması BTK Tarafından Erişime Kapatıldı

tarafından
90
GetContact Uygulaması BTK Tarafından Erişime Kapatıldı

GetContact Uygulaması BTK Tarafından Erişime Kapatıldı

GetContact AppleStore ve Android Market’ten Kaldırıldı

GetContact Uygulamasını Telefondan Kaldırabilir miyim?

GetContact uygulaması aslında telefon rehberinizde kayıtlı olmayan yabancı bir numara sizi aradığında kendi veri tabanında bu numarayı sorgulayıp size kimin aradığı hakkında bilgi veren bir uygulama. Tabi bütün bu işlem telefon çalarken çok kısa bir şekilde yapılıyor. Sizde ona göre telefonu açıp açmamaya karar veriyorsunuz.

Ancak uygulamanın arkasındaki oyun, yakın zamanda ortaya çıktı. İnsanlar kendi isimlerinin başka kişilerin telefonlarında hangi isimle kayıt edildiğini GetContact uygulaması ile öğrenebiliyorlar. Uygulamayı kendi telefonunuza kurduğunuzda kendi rehberinizdeki numaraların da uygulamanın veri tabanına eklenmesine izin vermiş oluyorsunuz.
GetContact kişisel bilgileri bu şekilde topladığı için Bilgi Teknolojileri kurumu (BTK) tarafından inceleme altına alındı ve hemen akabinde erişime engellendi. Peki, böyle bir uygulamayı telefonumdan kaldırabilir miyim? Evet. Bunun yöntemi çok basit. Uygulamanın “Ayarlar” sekmesi altında “Hakkında” kısmına girerek burada bulunan “Hesap Ayarları” sekmesine geçiş yapın. “Hesabı Sil” seçeceğini göreceksiniz.

GetContact uygulaması BTK tarafından erişime engellenmesi ile aynı saatlerde de AppleStore ve Android marketlerden de kaldırıldı. Bu durum bir bakıma uygulamanın gerçekten insanların kişisel bilgilerini topladığının da resmi olarak kabul edildiği anlamına geliyor. Şimdi ise insanların yapması gereken uygulamayı telefonlarından kaldırmaları.

Bir önceki yazımız olan 5G Teknolojisi Nedir? Türkiye' de 5G Teknolojisi.. başlıklı makalemizde 5g, 5g internet hızı ve 5g teknolojisi hakkında bilgiler verilmektedir.