Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

tarafından
123
Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

Geçici Dövme Nasıl Yapılır?

Geçici Dövme Zararlı mı?

Geçici Dövme Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilir?

Dövme yüzyıllardan beri insanlar tarafından vücutlarına yaptırılan bir çeşit süs. Anadolu topraklarında da dövmenin çok eski yıllara dayandığı biliniyor. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu zamanında Anadolu’nun köylerinde her aşiretin kendisine ait olan sembolü yeni doğan bebeklerin ellerine dövme olarak yapılıyormuş.

Yıllar içinde dövmenin Avrupa ve Amerika’ya özgü bir şey olduğu düşüncesi ülkemizde yaygın bir hal aldı. Hatta günümüzde dövmeye kesinlikle karşı çıkan insanlar dahi var. Dövme yaptırmak dövmenin büyüklüğüne göre meşakkatli olabiliyor. Çünkü dövme yapımı uzun süren bir işlem. Bunun yanında çok fazla olmasa da derinin altına yapıldığı için acı vermekte. Dövmeyi seven ancak vücutlarında kalıcı olarak taşımak istemeyenler ise geçici dövme yaptırma yoluna gidiyorlar.

Geçici dövme yaptırmak kalıcı dövmelere göre çok daha kolay ve acısız. Yapmanız gereken tek şey geçici dövme satan bir yerden binlerce çeşidi bulunan bu geçici dövmelerden bir tanesini satın almak. Bu dövmeler özel bir kâğıt üzerine çizilmiş dövmeler. Yapımı ise oldukça basit. Dövmenin üzerinde olduğu kâğıdı bir tabak dolusu suyun içine bırakıp ortalama 2 dakika beklemek gerekiyor. Bu işlem cımbızla yapılabilir. Daha sonra kâğıt alınıp dövme yapılacak yere koyuluyor. Kâğıt deriye temas ettikten sonra bir daha kâğıda dokunmamak gerek. Yoksa dövmenin şekli bozulacaktır.

Deri üzerinde yaklaşık 3 dakika bekletildikten sonra kâğıt yavaşça deriden ayrılır. Dövmenin vücuda geçmiş olması gerekmekte. Dövme kuruyana kadar dokunulmaması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çelik Raf Deyip Geçmeyin başlıklı makalemizde Çelik Raf Deyip Geçmeyin, Çelik Raf Fiyatları ve Çelik Raf Sistemleri hakkında bilgiler verilmektedir.