Gebelik Hesaplama

tarafından
88
Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

Hamilelik Süresi Ne Kadar?

Bebeğim Ne Zaman Doğacak?

Kadınlar hamile oldukları anlaşıldıktan hemen sonra akıllarında çok çeşitli sorular belirir. Kaç haftalık hamile olduğundan tutun da karınlarının içinde nasıl bir şeyler olduğu merak edilmeye başlanır. Bununla birlikte akıllara gelen en büyük soru ise bebeğim ne zaman doğacak sorusudur. Hamilelik dışarıdan bakıldığında kısa bir süreç gibi görünse de hamileliği yaşan kişi için oldukça uzun bir süreçtir. Çünkü bu sürecin her anı sorularla dolu dolu geçer.

Gebelik haftası hesaplanırken yapılan hatalardan bir tanesi döllenme tarihinin baz alınmasıdır. Bu doğru değildir. Bu konuda baz alınacak tarih son adet tarihinin başladığı gündür. Bununla birlikte gebelik tarihi hesaplanırken bu hesap aylık olarak değil haftalık olarak hesaplanır. Doğum ise 38 ve 42. Haftalar arasında gerçekleşmektedir. Gebelik hesaplama yapılırken tahmin edilenden ortaya çıkan tarihten bir hafta önce ya da bir hafta sonrasına kadar esneklik gösterilmelidir.

Gebelik Hesaplama

Gebelik Hesaplama

Hamilelik süresi çeşitli durumlara göre sapmalar gösterebilir. Bu durumlar arasında düzensiz şekilde görülen adetler, tüp bebek yöntemiyle hamile kalınması, son adet görülme başlangıcının yanlış olarak hatırlanması ve ovülasyon tarihinin gecikmesi bulunmakta. Bu sebepten dolayı çocuğunuzun ne zaman doğası konusunda tarih anlamında kesin bir beklentiye girmek de doğru olmayacaktır. Her hamilelik birbirinden farklı özelliklerde geliştiği için doğum tarihi de farklılık gösterir.

Bu konuyla alakalı olabileceğini düşündüğüm hamilelik belirtileri ile ilgili yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlık Kurumları İşletmeciliği Nedir? başlıklı makalemizde sağlık kurumları işletmeciliği dersleri, sağlık kurumları işletmeciliği kaç yıllık ve sağlık kurumları işletmeciliği okuyanlar hakkında bilgiler verilmektedir.