Formula 1 Ne Kadar Güvenli?

tarafından
89
Formula 1 Ne Kadar Güvenli?

Formula 1 Ne Kadar Güvenli?

Çalışmalar Sürekli Devam Ediyor

Formula 1’de HALO Kullanımı

Ülkemizde motor sporlarıyla ilgilenen ciddi bir kesim var. Dünyanın en önemli motor spor aktivitesi Formula 1 olunca da bu kitlenin neredeyse tamamı aynı zamanda Formula 1 tutkunu. Yakın bir zamana kadar ülkemizde yapılan yarışlar şu an için yeterli bütçenin sağlanamaması yüzünden askıya alınmış durumda.

Formula 1 sporu heyecanlı olmasının yanında aynı zamanda da tehlikeli bir spor. Her ne kadar güvenlik önlemleri alınmaya devam etse de zaman zaman ciddi yaralanmalar olabilmekte. 30 Nisan ve 1 Mayıs tarihleri Formula 1 hayranları için ayrı bir öneme sahip. Çünkü 1994 yılında önce Cumartesi günlü sıralama turlarında İsviçreli pilot Roland Ratzenberger, hemen ertesi günü ise yarış sırasında efsanevi sürücü Ayrton Senna hayatlarını kaybetmişlerdi. İşte bu tarihten beri yavaş da olsa devam eden Formula 1 yarışlarındaki güvenlik artışının faydasız olduğu 2014 yılında genç sürücü Jules Bianchi’nin hayatını kaybetmesi ile bir defa daha anlaşıldı.

Formula 1 Ne Kadar Güvenli?

Formula 1 Ne Kadar Güvenli?

Mart ayında başlayan Formula 1 2018 sezonu için bu yıl güvenlik anlamında çok radikal bir karar alındı. Artık araçlarda pilotların oldukları bölgenin üzerinde HALO adı verilen bir demir koruyucu bulunuyor. Bu sayede pilot kafasına başka araçlardan kopan lastik gibi büyük parçaların gelmesi de engelleniyor.

2014 yılında hayatını kaybeden Jules Bianchi için hazırlanan videoyu ve yaptığı kazayı aşağıda bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Pilates Seti Nedir? başlıklı makalemizde pilates seti a101, pilates seti decathlon ve pilates seti gittigidiyor hakkında bilgiler verilmektedir.