Fitness Programı ve Beslenme

tarafından
118
Fitness Programı ve Beslenme

Fitness Programı

Fitness Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fitness ve Beslenme

Fitness adından da anlaşılacağı gibi formda kalmak için yapılan egzersiz hareketleri bütünüdür. Belirli ve düzenli şekilde yapıldığı zaman vücudun son derece zinde ve sağlıklı kalmasına sebep olan bir tür spordur. Fitness çeşitli fitness programları uygulayarak yapılmaktadır. Elbette bu programlar eğitmenler tarafından kişilere verilmektedir. Kendi başınıza uygulayacağınız fitness programları ileride sorunlar yaratabilir. Bu sebeple fitnessın bilinçli kişiler eşliğinde yapılması gereklidir.

Fitness programı almak isteyen kişiler spor salonlarına başvurabilirler. Ancak öncesinde genel bir sağlık muayenesinden geçmeleri faydalı olacaktır. Fitness yapmaya elverişli olan kişiler bu işi yapabilirler. Fitness programı çalışmaya başlayacağınız spor salonu tarafından size verilecektir. Bu programlar genellikle ne kadar zamandır fitness sporu yaptığınızla alakalı olarak sizlere verilir. İlk başlarda bünyeyi çok yormadan haftada 3 gün olacak şekilde bir fitness programı uygulanır. İlerleyen dönemlerde bu sayı arttırılabilir.

Fitness programı uygularken diğer taraftan beslenmenize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için enerji veren yiyecekler üzerinde durulması oldukça önemli. Muz, fıstık ezmesi ve genel olarak enerji veren diğer meyveler tüketilebilir. Bununla birlikte tatlı tüketimini de neredeyse sıfıra indirmek gerekmekte. Karbonhidrat ve protein almak için de tavuk ızgara ve sebzeli yemekler tüketilebilir.

Fitness programı alırken spor salonunda ortalama 1 saat süre geçirilir. Bu 1 saatin verimli bir şekilde kullanılması için setler arasında cep telefonu kullanmak ya da başka insanlarla sohbet etmek ciddi bir zaman kaybına yol açacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca spora odaklanmak önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri başlıklı makalemizde Hamileliği anlama süresi, Hamilelik Belirtileri ve Hamilelik Nasıl Anlaşılır? hakkında bilgiler verilmektedir.