Fatih Projesi Nedir?

tarafından
86
Fatih Projesi Nedir?

Fatih Projesi Nedir?

Fatih Projesi Anlamı

Akıllı Tahta Nedir?

Fatih Projesi adıyla bilinen (Fırsatları Arttırma Teknoloji İyileştirme Hareketi) proje her öğrencinin teknolojiden eşit şartlarda faydalanarak eğitim-öğretim görmesini sağlayan bir proje olarak 2010 yılında ortaya çıktı. İlk etapta sınıfların tümüne AkıllınTahta olarak bilinen yarı bilgisayar yarı tahta konulması hedeflendi.

Akıllı Tahtalar aslında bir tahta değil. Çok geniş ekranlı bir dokunmatik bilgisayar olan bu tahtalar aynı zamanda eski usul kalemli beyaz tahtalarla da bütünleşik olarak kullanılabilmekte. Öğretmen isterse öğrencilerine eski usul tahta ile isterse de tahtanın bilgisayar kısmından dersleri gösterebilmekte. Tabi ki Fatih Projesi’nin kapsamı bununla sınırlı değil. bu proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığının açtığı ihale sonucunda ihaleyi kazanan firmaya sipariş verilen notebook ve tablet bilgisayarlar da her öğrenciye verilerek öğrencilerin de ders çalışırken bu bilgisayarlardan faydalanmaları sağlanmakta.

Fatih Projesi Nedir?

Fatih Projesi Nedir?

2010 yılında açılan ilk ihaleyi Vestel firması kazanmış ve Türkiye genelinde pek çok okula Akıllı Tahtalar Vestel tarafından üretilip montajını gerçekleştirmişti. Bununla birlikte her türlü altyapı ve servis desteği de yine Vestel personeli tarafından sağlanmıştı. Vestel’in Manisa’da bulunan Vestel City tesislerinde tamamen yerli olarak üretilen Akıllı Tahta ve bilgisayarlar öğrencilerin kullanımına sunulmuştu.

Ancak ülkemizde ilk defa yapılan böyle bir uygulamanın da çeşitli açıkları oldu. Öğrenciler kendilerine verilen bilgisayarları sene sonunda online ikinci el satış mağazalarından bilinçsizce satışa çıkardılar ve bir sonraki dönem ellerinde bilgisayar olmadan eğitim almak zorunda kaldılar.

Bir önceki yazımız olan Ev Taşırken Nelere Dikkat Edilir? başlıklı makalemizde evden eve nakliyat firmaları, evden eve nakliyat istanbul ve evden eve nakliyat tavsiye hakkında bilgiler verilmektedir.