Facebook Telefon Numaralarınızı Neden Kaydediyor?

tarafından
82
Facebook Telefon Numaralarınızı Neden Kaydediyor?

Facebook Telefon Numaralarınızı Neden Kaydediyor?

Facebook Verilerinizi Paylaşır mı?

Facebook Bilgilerinizi Çalıyor mu?

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Facebook üzerinde anket uygulamaları ile kişisel verilerin çalınması olayına bir yenisi daha eklenmek üzere. Facebook’u iki gün içinde 5,5 milyar dolar zarara uğratan bu olaydan sonra Mark Zuckerberg özür dilemek zorunda kalmıştı.

Ancak bu olayın etkisi halen devam ederken Facebook kullanıcılarının bazılarının dikkatini başka bir konu çekti. Bilindiği gibi Facebook “ayarlar” kısmında tüm profil verilerinizi bilgisayarınıza indirmenize olanak sağlıyor. Ortalama 2.5 GB büyüklüğündeki bu dosyanın içerisinde get_contact.htm adındaki bir dosya kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bu dosyayı açan kullanıcılar karşılarında kendi telefon rehberlerinde kayıtlı olan tüm numaraları isimleriyle birlikte görüyorlar. Üstelik silinen numaralar da buna dahil.
Bu durum da kişisel bilgileri toplama konusunda Mark Zuckerberg’in başını ağrıtacak gibi görünüyor. Üstelik bu kişilerin kendi telefon numaralarını hiçbir şekilde Facebook ile paylaşmamış olmalarına rağmen böyle bir olayla karşılaşmaları cep telefonlarında kullanılan Facebook uygulamasının da aslında bir çeşit casusluk yaptığını da gözler önüne seriyor. Bilindiği gibi telefon numaralarını toplayan GetContact isimli uygulama bugün itibariyle AppleStore ve Android Market üzerinden kaldırıldı ve Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından erişime kapatıldı. İlgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Bakalım aynı durum Facebook için geçerli olacak mı?

Bir önceki yazımız olan İnstagram Takipçi Sayısı Arttırma? başlıklı makalemizde İnstagram hesap kasma, İnstagram takipçi arttırma ve İnstagram takipçi kasma hakkında bilgiler verilmektedir.