Facebook, Instagram ve Whatsapp’a Boykot

tarafından
75
Facebook, Instagram ve Whatsapp’a Boykot

11 Nisan 2018 günü sanal ortamda tarihin en büyük boykotu gerçekleşecek. Bir süredir kullanıcılarının kişisel bilgilerini çaldıran Facebook, insanların büyük tepkisini çekiyordu. Bu tepki en sonunda kendisini internet ortamında da gösterecek. Operation Faceblock adıyla kurulan bir girişim 11 Nisan günü 24 saat boyunca Facebook, Instagram ve Whatsapp’ı boykot edecek.

Dünya genelinde 87 milyon insanın kişisel bilgilerini Cambridge Analytica isimli şirkete çaldıran Facebook, bu olayın ortaya çıkmasıyla zor günler geçirmeye başladı. Çalınan kişisel bilgilerin Amerika’da 2016 yılında yapılan başkanlık seçimleri öncesi taban araştırmaları için kullanıldığı ortaya çıktı. Bütün bu gelişmelerden sonra şirketin CEO’su Mark Zuckerberg 11 Nisan günü gönüllü olarak ifade verecek. Boykot da bu yüzden 11 Nisan günü gerçekleşiyor.

Aslında insanların Facebook’a olan tepkileri dünya genelinde bu olaydan önce de başka olaylar yüzünden artış gösteriyordu. Bu olayların en başta gelenleri ise Facebook’un günden güne bir tekele dönüşmesiydi. Pek çok uygulamayı kendi bünyesine katan Facebook, bunu başaramadığı uygulamaların da özelliklerini alarak Facebook ya da Instagram’a adapte ediyordu. Bu durum doğal olarak bu uygulamaları kullanan ve önemli takipçi sayılarına ulaşmış insanları takip eden kişilerin de bir anda Facebook ya da Instagram’a yönelmelerine yol açtı.

Kişisel verilen çalınması konusu da uzun bir zamandır insanları şüphelendirse de yeteri kadar bu konu hakkında delil olmadığı için hep saman alevi gibi parlayıp sönüyordu. Ancak bu son olay gerçekten bomba etkisi yarattı.

Bir önceki yazımız olan Facebook Üzerinde Sahte Hesap Açmak başlıklı makalemizde Facebook Üzerinde Sahte Hesap Açmak, Kaç Tane Sahte Facebook Hesabı Var? ve Sahte Hesap Açmak Suç mu? hakkında bilgiler verilmektedir.