ERP Nedir?

tarafından
70
ERP Nedir?

ERP Nedir?

En Popüler ERP Yazılımı Hangisidir?

ERP Yazılımı Ne İşe Yarar?

ERP, Kurumsal Kaynak Planlama olarak bilinen İngilizcesi Enterprise Resource Planning olan bir bilgisayar yazılımdır. Şirketlerde kullanılan bu yazılımlar sayesinde şirketin birbirinden bağımsız departmanlarının tek bir yazılım kullanarak bütün şirket kaynaklarının hareketlerinin bu yazılım vasıtasıyla yapılması amaçlanır. ERP, şirketlerin isteklerine göre özelleştirilebilmektedir. Bu yüzden ihtiyaç görülmeyen modüller kullanılmaz.

ERP Nedir?

ERP Nedir?

Günümüzde ERP yazılımları arasında en popüler olanı SAP’dir. Merkezi Almanya’da bulunan firma şu anda dünyanın en önemli ERP yazılımı konumundadır. Esnek yapısı sayesinde şirketlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen SAP, eğer talep gelirse modifiye edilerek şirkete özel bir hale getirilebilir. ERP yazılımlarında çok fazla modül kullanılmaktadır. Şirketin büyüklüğüne ve yapısına göre bu modüller arasından kullanılacak olanlar belirlenir. Bu modüller arasında üretim yapan işletmeler için üretim akışları, üretim işlemleri, maliyet yönetimi, kalite kontrol ve malzeme listeleme işlemleri gibi modüller bulunur.

Her şirketin elbette bir de mali yönetimi olacaktır. ERP yazılımı ile genel hesap defteri, nakit yönetimi, nakit çıkışları, nakit girişleri ve durağan varlıkların da yönetimi yapılabilir. Yine insan kaynakları modülü ile maaş bordroları ve çalışanların çalışma sürelerinin hesaplanması gibi işlemlerin yapılmasına olanak sağlanır. Bütün bu modüller birbirleriyle entegre bir şekilde çalışırlar ve sürecin bir yerinde herhangi bir aksama gerçekleşirse bu aksama düzeltilene kadar süreç ilerlemez. Yani bir hammaddenin ERP üzerinde girişi yapılmamışsa o hammadde ile üretime geçilemez.

Bir önceki yazımız olan Torrent Nedir? Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizde bittorent nedir, torrent nedir ingilizce ve utorrent download indir hakkında bilgiler verilmektedir.