Ellerin Sağlıklı Olması İçin Ne Yapmak Gerekli?

tarafından
25
Ellerin Sağlıklı Olması İçin Ne Yapmak Gerekli?

Ellerin Sağlıklı Olması İçin Ne Yapmak Gerekli?

Dış dünya ile en çok temasta olan bölgemiz ellerimiz. Bu sebepten dolayı eller diğer bölgelerimize göre yaşlanmayı en çok ortaya çıkaran yerlerdir. Özellikle kimyasal ürünlerle çok fazla temas halinde olan eller çok çabuk yaşlanma belirtileri gösterir. Peki, sağlıklı eller için ne yapmak gerekiyor?

Elbette ellerimize bakım uygulamak son derece önemli. Bunun için çok çeşitli bakım ürünleri mevcut. Ancak bizim tercihimiz her zaman elleri kurutmayan temizleyiciler olmalı. Eller çok kolay bir şekilde nem kaybeder. Bu yüzden nemlendirici özelliği olan temizleyiciler işimize yarayacaktır. Bununla birlikte ellerimizi yıkarken ılık suyla yıkamaya da özen gösterebiliriz. Aynı şekilde kurutucu özelliği olmayan sabunlar sağlıklı eller için son derece önemlidir.

 

Sağlıklı Eller İçin Temizlik Önemli

Sağlıklı Eller İçin Temizlik Önemli

Banyo Sürenizi Kısaltın

Kısa banyolar sayesinde derinizin çok fazla nem kaybetmesinin önüne geçmiş olursunuz. Banyo süreleri ne kadar uzun olursa kaybedilen nem oranı da o kadar fazla olacaktır. Bu yüzden banyo sürelerini mümkün olduğu kadar kısa tutmakta fayda var.

Mutfakta Eldiven Kullanın

Hanımlar mutfakta oldukça uzun zamanlar geçirebiliyorlar. Mutfakta yapılan her türlü iş ellerimizin eskimesine sebep oluyor. Bu yüzden mutfaktayken kesinlikle eldiven giyilmesi sağlıklı eller için yapılması gerekenler arasında. Özellikle bir şeyler doğrarken farkında olmadan ellerinize zarar verebilirsiniz. Soğuk havalarda da elleri korumak da son derece önemli. Mümkün olduğunca ellerinizi soğuktan korumaya özen gösterin. Kış ayların eldiven kullanın.

Sağlıklı Eller İçin Bakım Malzemeleri

Sağlıklı Eller İçin Bakım Malzemeleri

Erkekler ise ellerini kullanırken biraz daha dikkatsizler. Özellikle tamirat işleri yaparken pek çok erkek elleri için herhangi bir önlem almadan bu işleri yapmaya çalışırlar. Ancak çekiçle çivi çakmak ya da testere ile sert maddeleri kesmek ellere en çok zarar veren işler arasında. Bu işlerle uğraşanlar kesinlikle kalın ve darbe emici eldiven kullanmalıdırlar. Yanlışlıkla elinize vuracağınız çekicin acısı gerçekten büyük olacaktır. Bununla birlikte testereyi uzun süre kullanan erkeklerin avuçlarında yaralar oluşabilir. Eğer eldiven kullanmakta geç kaldıysanız ce elinizde yaralar oluştuysa bu yaraları vakit kaybetmeden tedavi altına almak gerekmekte. Ahşap işleriyle uğraşanlar elleri yara olmasına rağmen bu şekilde işlerine devam ederlerse çok daha derinlemesine ve tedavisi uzun yaralarla karşılaşabilirler. Çünkü ahşaptan dökülen tozlar bir şekilde bu yaralarla temas ettiğinde çok daha önemli cilt rahatsızlıklarına sebep olurlar. Bu işleri yaparken kesinle eldiven kullanılması gerekmekte.

Bir önceki yazımız olan Windows 10’da Oyunlarda Ani FPS Düşmesi ve Çözümü başlıklı makalemizde ani fps düşmesi cs go, laptop ani fps düşüşleri ve oyunlarda ani fps düşmesi neden olur hakkında bilgiler verilmektedir.