EFT Nedir?

tarafından
89
EFT Nedir?

EFT Nedir?

EFT Ücretli mi?

EFT’nin Açılımı Ne?

Para transferi ile çok fazla uğraşan insanların ağızlarından düşürmedikleri kelimelerin başında EFT gelir. EFT yani Elektronik Fon Transferi adından da anlaşıldığı üzere bir çeşit para transferidir. EFT son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle internet bankacılığının iyice yaygınlaşması EFT kullanımının da önünü açmıştır.

Pek çok insan EFT ile Havale işlemini karıştırmakta. Fakat bu iki işlemin ayırımını yapmak oldukça basit. Havale sadece aynı banka üzerindeki iki hesap arasında yapılan para transferidir. İki farklı banka arasında yapılan para transferine ise EFT denmekte. Bu iki transfer işlemi için bankaların pek çoğu işlem ücreti almaktadır. Sadece bir iki banka bu işlemlerden ücret almıyor. Bununla birlikte EFT ve Havale işlem ücretleri bankadan bankaya da değişiklik göstermekte. Bazı bankalar bu işlemi 1 TL gibi cüzi bir ücretle yapmaktayken bu konuda en yüksek işlem ücretini alan banka olan İş Bankası 5,5 TL gibi bir ücret almakta.

EFT işlemi insanların hayatlarını oldukça kolaylaştıran işlemlerden. Bundan 115-20 yıl öncesine kadar en ufak para transferi işlemi için bankaya gitmek ve havale formu doldurmak gerekiyordu. Bugün ise bütün bu para transferleri cep telefonu veya bilgisayarlar üzerinden anında yapmak mümkün.

Bir önceki yazımız olan Kokoreç Sağlıklı mı? başlıklı makalemizde Kokoreç Nasıl Yenir?, Kokoreç Sağlıklı mı? ve Kokorece Ne Konur? hakkında bilgiler verilmektedir.