Efsane Komedi Filmi Airplane

tarafından
65
Efsane Komedi Filmi Airplane

Efsane Komedi Filmi Airplane

Absürt Filmlerden Hoşlananlar İçin Airplane Filmi

Ünlü Oyunculardan Oluşan Komedi Filmi

Pek çok insan Amerikan sinemasında absürt espri anlayışı sunan komedi filmlerinin Hot Shots serisi ile başladığını düşünür. Ancak bu seriden çok öncesinde 1980 yılında çevrilen Airplane isimli film tam anlamıyla absürt komedinin ilk örneği.

Filmde bir yolcu uçağının iki pilotunun da rahatsızlanması sonucu uçağın içinde yaşanan komik olaylar konu ediliyor. Elbette sadece uçağın içinde değil, yerde de uçak ile bağlantı kuran ve uçağı yere indirmeye yardımcı olacak insanların da yaşadıkları anlatılmakta.

Filmin oyuncu kadrosu gerçekten oldukça zengin. Filmde Robert Hayes, Julie Hagerty, Lloyd Bridges, Kerim Abdül Jabbar, Leslie Nielsen, Robert Stack ve Peter Graves gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Ancak bütün bu oyuncular aslında komedi filmi oyuncusu değiller ve bu filmde hepsi üstün birer oyunculuk örneği göstererek izleyenleri kahkahaya boğuyorlar.

İlk 1980 yılında çevrilen Airplane, o kadar ses getirdi ki hemen 2 yıl sonra 1982 yılında filmin ikinci bölümü çekildi. Bu filmde de filmin başrol oyuncuları aynıydı ancak filmin konusu daha da absürt bir hal almıştı. İkinci bölümde uzay mekiği ile yolculuğa çıkan bir grup yolcunun, uzay mekiğinin rotadan çıkıp güneşe doğru gitmesiyle korkuya dönen maceraları anlatılıyordu. Bu konu çok fazla tutmamıştı. Bir de yanında esprilerin de ilk filmdeki kadar etkili olmaması filmin hiçbir başarı kazanamamasının en büyük sebebi oldu.

Airplane filmi denildiği zaman herkes ilk filmi hatırlıyor. Hatta pek çok kişi ikinci filmin varlığından bile haberdar değil. Eğer sizde absürt komedi filmlerinden hoşlanıyorsanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan R. Lee Ermey Hayatını Kaybetti başlıklı makalemizde Full Metal Jacket Filminin Çavuşu Öldü, R. Lee Ermey Hayatını Kaybetti ve Topçu Çavuş Hartman hakkında bilgiler verilmektedir.