Dünyanın En Büyük Köpek Cinsleri

tarafından
316
Dünyanın En Büyük Köpek Cinsleri

Dünyanın En Büyük Köpek Cinsleri

Büyük Köpekler Saldırgan mıdır?

Büyük Köpek Cinsleri Hangi Ülkede Daha Fazla

Köpekler her daim insanların en büyük dostları olmuşlardır. İyi eğitimli bir köpek sahibini tehlike anında kolaylıkla koruyabilir. Ne kadar eğitimli olurlarsa olsun milyonlarca yıldan bu tarafa köpeklerin tam anlamıyla evcilleştiklerini söylemek doğru olmaz. Bu bakımdan da en beklenmedik zamanlarda bir kahraman gibi sizi koruyabilirler. Elbette bazı köpek cinslerinin cüsseleri itibariyle sadece duruşları bile insanları korkutmaya yeter. İşte dünyanın en büyük köpek cinsleri.

İngiliz Mastiff

İngiliz Kraliyet Ailesi köpeği olarak bilinen Mastiff’ler aynı zamanda bir koruma köpeğidir. Son derece güçlü bir çeneye sahip olmalarının yanında büyük cüsseli olmalarından dolayı çok hızlı koşma yetisine sahip değillerdir. Bir başka değişle bu köpeğe yakalanmadığınız sürece bir sorun yok.

Danua

En çok bilinen köpek cinslerinden bir tanesi olan Danua, son derece büyük olmasına rağmen bir o kadar da atletik yapıya sahiptir. İnce belli olmaları çok hızlı koşmalarına olanak sağlar. İrlanda’dan çıkan bu ırk sahibine son derece bağlı köpekler arasındadır. Diğer köpeklerden ayrılan en önemli özelliklerinden bir tanesi de zekasıdır.

İrlanda Kurt

Bu köpeklerin de kendine has bir yapısı vardır. Özellikle patileri ve yüzlerindeki tüyler daha uzundur. Çenesinin altındaki tüyler ise bir sakal gibi görünür. Genellikle av köpeği olarak kullanılan bu türün yerden yüksekliği 90 cm’ye kadar ulaşır.

Newfoundland

Bu cins, kurtarma köpeği olarak da bilinen bir cinstir. İlk bakışta bir kuzuyu andırır. Diğer köpeklerden en büyük farkları ise patilerinde perdeler bulunmasıdır. Bu perdeler sayesinde de çok iyi şekilde yüzebilirler. Daha çok deniz kurtarma operasyonlarında kullanılan bu köpeklerde doğuştan gelen bir çocuk koruma içgüdüsü vardır.

Saint Bernard

Amerikan film ve dizlerinin vazgeçilmez köpeklerinden olan Saint Bernardlar daha çok Amerika ve Kanada’da dağ kurtarma köpeği olarak kullanılırlar. Yetişkinlerin yerden yükseklikleri 90 cm’ye kadar ulaşır. Pek çok köpekte olan korumacılık ise bu cinslerde hemen hemen gelişmemiştir. Karakter olarak biraz da kedilere benzerler.

Bir önceki yazımız olan Dünya Üzerinde Nesli Tükenmeye Yakın Hayvanlar başlıklı makalemizde Dünya Üzerinde Bilinmeyen Hayvanlar, Hangi Hayvanların Nesli Daha Hızlı Tükeniyor? ve Nesli Tükenmeye Yakın Hayvanlar hakkında bilgiler verilmektedir.