Dünya Üzerinde Nesli Tükenmeye Yakın Hayvanlar

tarafından
225
Dünya Üzerinde Nesli Tükenmeye Yakın Hayvanlar

Dünya Üzerinde Nesli Tükenmeye Yakın Hayvanlar

Hangi Hayvanların Nesli Daha Hızlı Tükeniyor?

Dünya Üzerinde Bilinmeyen Hayvanlar

Bilinçsiz avlanma, küresel ısınma ve ekolojik dengedeki bozulmalar pek çok hayvan cinsinin neslini de tehdit eder bir duruma geldi. Dünya üzerinde nesilleri tükenmeye yüz tutmuş pek çok hayvan var. Bunlardan bazıları bilinçli olarak koruma altına alınsa da bazılarını koruma altına almak zorlaşıyor. Çünkü bu hayvanlar doğada az oldukları için yakalanmaları da bir o kadar zor. Ülkemizde de Anadolu Kaplanı Pardus olarak bilinen ve sadece Türkiye sınırları içerisinde yaşayan bu türün nesli geçmişteki bilinçsiz avlanma yüzünden tükenmiş durumda.

Altın Başlı Langur

Dünya üzerinde pek çok maymun türü mevcut. İlk bakışta çoğunluğu birbirine benzese de Altın Başlı Langurlar renkleriyle kendilerini belli ediyorlar. Nesilleri koruma altında olsa da çoğalmalarıyla ilgili bir sorun olan bu maymunların ana vatanı Vietnam ve şu anda toplamda 70 civarı yaşayan Altın Başlı Langur bulunmakta.

Panda

Hepimizin bildiği siyah beyaz Pandalar da nesli tükenmeye yüz tutmuş hayvanlar arasında. Dünyanın neresinde olursa olsun bir yerde yeni bir Panda doğduğu zaman herkesin sevinmesi de bu yüzden. Çin, Vietnam ve Burma Pandaların anavatanı. Şu anda dünya üzerinde toplamda 2000 adet civarında Panda bulunuyor.

Cross River Gorili

Dünya üzerindeki bilinçsiz avlanmadan en çok nasibini alan maymun ırklarından bir tanesi Cross River Gorilleri. Ana vatanı Afrika olan bu tür yakın zamana kadar eti nedeniyle avlanan bir tür oldu. Çünkü Afrika kıtasının belirli yerlerinde halen goril ve maymun eti yenmekte. 1980 yılından itibaren koruma altına alınan bir tür olsa da şu anda sayıları 1000 adetten biraz fazla.

Mekong Yayın Balığı

Anavatanı Asya olan bu balık doğal olarak avlanma sonucu nesli tükenmekte olan balık türlerinin başında geliyor. Bilinçli balıkçılar bu türü avlamanın yasak olduğunu bilmelerine karşın kaçak avcılar bu balık türünün neslinin tükenmesinde başrolde yer alıyorlar.

Javan Gergedanı

Gergedanlar dünya üzerinde fillerle birlikte en çok öldürülen hayvanlar. Bunun en büyük sebebi ise elbette boynuzları yüzünden. Endonezya ve Filipinler’de yaşayan bu gergedan türünden sadece 60 adet kaldığı biliniyor. Bu yüzden bu gergedanları öldüren avcılara büyük yaptırımlar uygulanmakta. Ama elbette hiçbir yaptırım soyu tükenmeye yüz tutmuş bu gergedanları geri getirmiyor.

Bir önceki yazımız olan Uçaklar Nasıl Fren Yapıyor? başlıklı makalemizde Uçak nasıl fren yapar?, Uçak nasıl yavaşlıyor? ve Uçaklar Nasıl Fren Yapıyor? hakkında bilgiler verilmektedir.