Dolar Bugün Ne Kadar? Dolar Neden Yükseliyor?

tarafından
35
Dolar Bugün Ne Kadar? Dolar Neden Yükseliyor?

Dolar Bugün Ne Kadar? Dolar Neden Yükseliyor?

Son birkaç haftadır, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra insanların gün içinde birbirlerine sordukları en önemli soru dolar bugün ne kadar sorusu. Ülkemizde her ne kadar dolar ile alışveriş yapmasak da aldığımız hemen hemen her ürün dolar üzerinden fiyatlandırılmakta.

Dolar Artarsa Ne Olur?

Alışveriş yaparken satın aldığımız tüm ürünler dolar endeksli olduğu için doların artması demek bu ürünlerin fiyatlarına da zam gelmesi demek. Bu yüzden bu ülkede yaşayan herkesin dolarla bir ilgisi bulunmakta. Geçtiğimiz hafta dolarda yaşanan ani ve aşırı yükselme ülkemizde de pek çok iş yeri ve fabrikanın mal satma işlemlerini durdurmasına yol açtı. Çünkü bu kadar belirsiz olan bir kur hareketliliği içinde kurumlar mal ve hammadde satışını durdurarak zarar etmelerinin önüne geçmeyi amaçlıyorlar. Bu durumun ne kadar daha bu şekilde devam edeceği belli değil. Ancak bir süre daha bu şekilde devam ederse mal satmayan işyerleri yavaş yavaş bu durumu personellerin işlerine son vererek dengelemeye başlayacaklar. Bu da zaten işsizlik oranı yüksek olan ülkemizde bu oranın daha da yükselmesine sebep olacak.

Dolar Artmaya Devam Ediyor

Dolar Artmaya Devam Ediyor

Dolarım Var Ne yapmalıyım?

Bu noktada herkes kendi istediğini yapmakta özgür. Eğer 3-4 yıl öncesinde dolar almış ve o tarihten beri bu dolarları saklıyorsanız şu anda sattığınız taktirde ciddi bir kar edeceksiniz. Ancak satıp da pişman olmak da işin bir başka boyutu. Çünkü henüz Merkez Bankası doların bu yükselişini durdurmak için elle tutulur bir müdahalede bulunmadı. Bu hareketi gerçekleştirirse doların en iyi ihtimalle 5,5 seviyelerine inmesi ihtimaller dahilinde. O zaman da ellerinde dolar olan kişiler bu durumda daha çok kar etme imkanları varken daha az kar edecekler.

Dolarım var ne yapmalıyım?

Dolarım var ne yapmalıyım?

Dolar Yükseliyor. Dolar Almalı mıyım?

Şu anda yapılacak en aptalca hareket dolar satın almak olacaktır. Çünkü doların şu anda yükseleceğini ya da düşeceğini kestirmek çok zor. Siz dolar aldıktan sonra dolar Merkez bankası müdahalesi sonrasında düşebilir. Diğer türlü şu saatten sonra doların daha ne kadar yükselebileceği de bilinmiyor. Eğer dolar alırsanız bu tamamen sizin aldığınız bir risk olacaktır. Risklerde her zaman için kazanmak da kaybetmek de var. Ancak şu an için elinde dolar olan halkın çoğunluğu beklemeyi tercih etmekte. Muhtemelen doların daha da yükselmesini bekleyen büyük bir çoğunluk var. Doların nasıl bir yol izleyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan 2018 Bedelli Askerlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? Ne Kadar Sürecek? başlıklı makalemizde 2018 bedelli askerlik ne kadar, bedelli askerlik 2018 ve bedelli askerlik başvuru süresi hakkında bilgiler verilmektedir.