Dolandırıcıların Yeni Hedefi Üniversite Öğrencileri

tarafından
76
Dolandırıcıların Yeni Hedefi Üniversite Öğrencileri

Dolandırıcıların Yeni Hedefi Üniversite Öğrencileri

Öğrencilere Para Vererek Dolandırıyorlar

Dolandırıcılık Bir Meslek mi Oldu?

Dolandırıcılık artık ülkemizde oldukça popüler. İnsanları dolandırıp köşeyi dönen dolandırıcıların haberleri görsel ve sosyal medyada arka arkaya yer almakta. Son zamanların yeni dolandırıcılık olayı ise üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiriyor.

Üniversite öğrencilerinin pek çoğu evlerinden uzak yerlerde kıt kanaat geçinerek okullarını bitirmeye çalışıyorlar. Bunun bilincinde olan dolandırıcılar da bu üniversite öğrencilerinin peşine düşüyorlar. İstanbul Kadıköy’de yaşayan iki üniversite öğrencisi evlerinin kiralarını ödeyemediklerini okuldaki bir başka arkadaşlarına söylüyorlar. Bu arkadaşları, bir tanıdığının olduğunu ve ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine basit birer istek karşılığında kişi başı 2000 TL verdiğini söylüyor.

Öğrencilerle dolandırıcılar bir araya geliyorlar. Dolandırıcılar öğrencilerin her birinden bankada bir hesap bir de cep telefonu hattı istiyorlar. Ancak öncesinde de parayı buluşmada hemen veriyorlar. İhtiyacı olan üniversite öğrencileri parayı alıp kendilerine birer banka hesabı açıp cep telefonu hattı alarak bu adamlarla ikinci defa buluşup veriyorlar.

İşte dolandırıcılık da bu noktada ortaya çıkıyor. Banka hesaplarını ve telefon hatlarını alan adamlar aslında bir yasadışı bahis sitesi sahipleri. Site üzerindeki bütün para trafiği paraya ihtiyacı olan insanlardan toplanan banka hesapları ile yapılmakta. Olay iki üniversite öğrencisinin sonradan konunun peşine düşmesiyle ortaya çıktı. Açtıkları banka hesaplarının dökümünü isteyen öğrenciler hesaplara günlük 100 Bin TL civarında giriş ve çıkış olduğunu gördüler. Üstelik çıkış yapılan banka hesapları da hep geçmişi bir sürü olaylarla dolu olan firmalara yapılmış.

Karakola giden gençler isimlerini bildikleri bu insanlar hakkında şikayetçi oldular. Konuyla ilgili ayrıntılar birkaç gün içinde netlik kazanacaktır.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde İnternet üzerinden alışveriş yapmak, İnternetten alışveriş güvenli mi? ve Online alışverişte dikkat edilecekler hakkında bilgiler verilmektedir.