Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

tarafından
74
Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Ramazan’da Diş Fırçalamak Sakıncalı mı?

Diş Fırçalarken Su Yutulursa Ne Olur?

Bugün itibariyle Ramazan’ın ilk gününü yaşıyoruz. Her yıl olduğu gibi Ramazan’ın başlamasıyla birlikte insanların akıllarında da oruç tutmak ile ilgili sorular belirmeye başladı. İnsanlar 30 gün boyunca eksiksiz olarak oruç tutmak için bu konuya oldukça fazla özen gösteriyorlar ve 1 gün bile oruç tutmamazlık etmek istemiyorlar. Hemen hemen herkesin gün içinde yaptığı diş fırçalamak da bu konu da en çok merak edilen soruyu beraberinde getiriyor. Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Bunun için ilk önce unutulmaması gereken konu Allah’ın içinizdeki fesatlığı çok iyi bileceğidir. Eğer gerçekten oruçlu halde yanlışlıkla diş fırçalarken su yutarsanız orucunuz bozulmaz. Ancak bunu bilinçli olarak Allah’ı kandırmaya yönelik olarak yaptıysanız bunun için yapacak bir şey yoktur. Hem orucunuz bozulur hem de gerçekten büyük bir günah işlemiş olursunuz. Ancak ikinci defa yanlışlıkla dişlerinizi fırçalarken su yutarsanız o zaman orucunuz bozulur. Çünkü bu dikkatsizliğe girer. Allah insanlara bu konuyu muhakeme edebilmeleri için beyin vermiştir. Bununla birlikte dişlerinizi fırçalarken diş macunu kullanmayın. Diş macununu yutmanız orucunuzu bozabilir.

Bazı insanlar Ramazan Ayı’nda oruç tutarken diş fırçalamanın günah olduğunu söylemekteler. Bu kesinlikle yanlıştır. Ramazan Ayı’nda insanlar dişlerini diş macunu kullanmadan dikkatli bir şekilde fırçalayabilirler. Aynı zamanda yutmamak suretiyle su ile ağızlarını çalkalayabilirler. İslam dini temizliği emretmiştir. Uzun süre yemek yenmediği ve su içilmediği için ağızda koku oluşabilir. Bu da etrafınızdaki insanları rahatsız eder. Bu yüzden ağzınızı su ile çalkalayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cansu Taşkın Kimdir? başlıklı makalemizde cansu taşkın boy, cansu taşkın emre mor ve cansu taşkın estetiksiz hali hakkında bilgiler verilmektedir.