Devrim Arabaları

tarafından
75
Devrim Arabaları

Devrim Arabaları

Üretildi ve Unutuldu

Yerli Otomobil Devrim

Başlığı okuyan pek çok kişinin aklına muhtemelen aynı isimli sinema filmi gelecektir. Ancak Devrim arabaları bu filmde anlatılandan çok daha öte. Devrim arabaları seri üretime geçseydi muhtemelen modern çağın en güzel arabalarından bir tanesi olabilirdi. Ancak şimdi akıllarda kalan 1960 model biraz Chevrolet modellerini andıran bir araba.

Devrim arabaları üretildiği tarihten neredeyse 50 yıl boyunca hiç hatırlanmayan bir araba oldu. Hatta çoğu insan Anadol markasını ilk üretilen yerli otomobil zanneder. Ancak Anadol hiçbir anlamda yerli bir otomobil değildir. İngilizlerin Reliant FW5 olarak üretimini yaptığı ama ülkemizde Anadol adıyla satılan bir araçtır. Bununla birlikte kuş ismi taşıyan Murat, Doğan ve Şahin modelleri de aslında FIAT’ın yurt dışında başka modellerle satışa çıkardığı modeller. İsimleri dolayısıyla bu otomobilleri yıllarca yerli üretim zannettik.

Oysaki Türkiye topraklarında tamamen olmasa da büyük bir bölümü yerli olarak üretilen ilk otomobil Devrim’dir. Sadece motoru başka bir araçtan o da bazı parçaları alınarak üretilmiştir. Kuşkusuz ki Devrim arabalarını önemli bir hale getiren olay bu arabaların dört buçuk ay gibi kısa bir süre içerisinde üretilmiş olmalarıdır. Eğer yeterli bir zaman olsaydı Devrim kesinlikle şu anda olduğundan çok daha fazla özelliği sahip bir araç olabilir ve belki o zaman üretildikten sonra unutulan bir araç olmazdı.

Bir önceki yazımız olan Papa Formula E Aracını Kutsadı başlıklı makalemizde Papa Formula E Aracını Kutsadı, Papa Francis’ten Kutsama ve Vatikan’da Formula E Aracı Kutsandı hakkında bilgiler verilmektedir.