Deprem Riski Sorgulama Haritası Nedir?

tarafından
207
Deprem Riski Sorgulama Haritası Nedir?

Deprem sorgulama sayfası nedir?

Deprem riski haritası nereden sorgulanıyor?

Deprem sorgulama sitesi nedir?

Türkiye’de Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması oluşturuldu.

AFAD Deprem bölgesi sorgulama nedir?

Ülkemiz bir deprem kuşağında bulunuyor. Geçmişte de çok ağır yıkımlar ile acı tecrübeler edindiğimiz deprem yeryüzü sorunsalı olan doğal afet deprem gerçeği hakkında bilgi sahibi miyiz?

Depremden korunmak için bulunduğunuz yerin risk altında olup olmadığı konusunda bir uzmana danışmak mı istiyorsunuz?

O halde bu haberimiz tam size göre!

Son dönemlerde internet üzerinden sorgulama ile soy ağacı,miras bilgileri, hukuk bilgileri vs öğrenildiği gibi deprem riski sorgulama sayfasıda kuruldu.

AFAD sistemi üzerinden kullanılan bu uygulama ilk duyurulduğu andan itibaren milyonlarca meraklı insanın akınına uğradı. Site ilk etapta aşırı yoğunluk dolayısıyla çöktü.

Türkiye’nin yenilenmiş olan deprem riski haritası internet ortamında kullanılmaya başlandı. Sistem üzerindeki arama motoruna adres bilgilerinizi yazarak bulunduğunuz il, ilçe hatta mahalle konumu ile risk derecesini öğrenmek mümkün.

Sistem 5 farklı zemin türü, 4 farklı “ivme değeri” baz alarak hesaplanma yapacak.

Uygulamaya  “https://tdth.afad.gov.tr”  adresinden ulaşabilecek olan vatandaşlar gerekli bilgileri girdikten sonra sol üstte bulunan “raporla” butonuna tıklaması yeterli olacaktır.

Böylece bulunduğunuz il, ilçe hatta mahalle mahalle şuan ki mevcut durum, fay hattı var mı? Aktif mi,en son ne zaman hareketlenme olmu?, Hasar verici bir deprem üretmiş mi, üretmiş ise  kaç şiddette bir deprem üretmiş?Bütün bu  bilgileri anında görmeniz mümkün olacak.

Bir önceki yazımız olan Uber Taksi Hizmeti Hakkında Herşey.. başlıklı makalemizde İstanbul uber, Uber ve Uber mi taksi mi hakkında bilgiler verilmektedir.