Büyüyen Dev Bitcoin

tarafından
78
Büyüyen Dev Bitcoin

Büyüyen Dev Bitcoin

Bitcoin Neden Değer Kazandı?

Bitcoin Hala Karlı Bir Yatırım mı?

İnternet ortamında gelişen sanal para birimleri arasından sıyrılıp en başarılılar listesinde başı çeken Bitcoin son yıllarda değerini inanılmaz bir derece katladı. 2009 yılında Craig Wright (Satoshi Nakamoto takma adını kullanıyordur) Bitcoin fikrini ortaya attığı ve deneysel aşamadayken piyasaya sürdü. Kurulduğu günden itibaren herhangi bir merkeze bağlı olmadan işlemlerini devam ettirdi. Bitcoin ‘i tam olarak ifade etmek gerekirse, hiçbir sahibi olmayan, değeri hiçbir kimseye bağlı olmadan değişen, sadece internet ortamında kullanılabilen sanal bir para birimidir. Yani elle tutulamayan gözle görülemeyen bir birimdir.

Bitcoin, yaklaşık 8-9 yıldır sanal para piyasasında varlığını sürdüren ve bu alanda en çok değer kazanan para birimidir. Peki Bitcoin neden bu kadar değerlendi? Bunun cevabı fazla zor değildir. Litecoin, Dogecoin vb. onlarca sanal para arasında en değerlisi olan Bitcoin, kurulduğu günden bu yana sanal para piyasasını ileriye taşımıştır ve diğer çoğu sanal paraya öncülük yapmıştır. Ayrıca Bitcoin ‘in bugün ki başarısını sağlamasında rol oynayan en büyük etmen bankalara karşı insanların mağdur olmamasını sağlamasıdır. Uluslararası alanda hizmet vermesi ve bankalara karşı insanların birçok konuda mağdur olmasını önleyerek internet aracılığıyla dakikalar içinde 0 kesintisiz işlemler sağlayabilmesi Bitcoin ‘i zirveye taşımıştır.

Sadece Eylül 2016 tarihinden itibaren Bitcoin/TL grafiğini inceleyecek olursak;

– Eylül 2016: BTC/TL Kuru = 1693

– Aralık 2016: BTC/TL Kuru = 2272

– Ocak 2017: BTC/TL Kuru = 3502

– Mart 2017: BTC/TL Kuru = 4458

– Haziran 2017: BTC/TL Kuru = 8417

– Temmuz 2017: BTC/TL Kuru = 8800

– 29 Temmuz 2017: BTC/TL Kuru = 9769

Görüldüğü üzere 1 yıllık bile olmayan BTC/TL Kuru grafiğinde Bitcoin değeri artışı inanılmaz rakamlara ulaşmıştır. Şu an için iyi bir yatırım olarak gözükmese de zamanında Bitcoin ‘e yatırım yapanlar şu an gerçek anlamda kar elde etmişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Süpersonik Yolcu Uçakları başlıklı makalemizde Concorde Ne Zaman Üretildi?, İlk Süpersonik Yolcu Uçağı Hangisi? ve Süpersonik Yolcu Uçakları hakkında bilgiler verilmektedir.